Trwa ładowanie...
d42ce0p

Zielonogórzanie wybrali inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego

Zielonogórzanie wybrali listę inwestycji, które będą wykonane w ramach budżetu obywatelskiego na 2015 r. Na ich realizację magistrat zarezerwował 6 mln zł. Głosowanie wyłoniło 25 inwestycji małych - o wartości do 150 tys. zł - i dwie przekraczające ten limit.

Share
d42ce0p

Jak poinformowała Monika Wiśniewska z Urzędu Miasta Zielona Góra, podczas konsultacji społecznych (od 7 do 30 stycznia br.) oddano ponad 125 tys. ważnych głosów - prawie 92 tys. na tzw. zadania małe i prawie 33,5 tys. na duże inwestycje. W porównaniu z poprzednim rokiem głosów ważnych było o 45 tys. więcej.

"Jestem dumny z aktywności mieszkańców Zielonej Góry. Jak widać, udało się w nich wzbudzić przekonanie, że mają wpływ na to, na co są wydawane ich pieniądze. Zaprzeczają tezie, która jest często lansowana, że nie wierzymy w to, że mamy wpływ na cokolwiek, dlatego się nie angażujemy, nie chodzimy na wybory. Jak widać można, tylko trzeba to umiejętnie rozpropagować" - ocenił prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

W tym roku zielonogórzanie mogli wybierać spośród 132 mniejszych i 88 większych inwestycji, które przeszły weryfikację i spełniały wymogi regulaminu budżetu obywatelskiego Zielonej Góry.

d42ce0p

Najwięcej głosów spośród wszystkich zgłoszonych inwestycji - ponad 8 tys. - uzyskały dwa projekty zielonogórskich liceów dotyczące utworzenia w nich laboratoriów chemicznych i języków obcych. Ich wartość opiewa na ok. 300 tys. zł.

Wśród wybranych zadań mniejszych wiele jest związanych z bazą oświatową, ale są także z innych sfer życia społecznego. Wśród nich znalazły się m.in.: budowa ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, rozszerzenie ekspozycji Muzeum Kolei Szprotawskiej, remonty chodników i oświetlenie uliczne czy zagospodarowanie terenów zielonych i rekreacyjnych.

Dwie duże inwestycje, które zostaną zrealizowane w tym roku, to: rozbudowa sali gimnastycznej przy III LO w Zielonej Górze i generalny remont Centrum Działań Kreatywnych Tancbuda przy ul. Okulickiego. Łączna wartość tych inwestycji jest szacowana na 3,6 mln zł.

"Można mówić o dominacji oświaty, ale jak widać drugie miejsce ma projekt typowo obywatelski. Myślę, że warto w kolejnym roku wprowadzić linię graniczną pomiędzy projektami. To tak, jak już zrobiliśmy dzieląc projekty na małe i duże (według wartości-PAP)" - powiedział Kubicki.

d42ce0p

W ub. roku samorząd Zielonej Góry na budżet obywatelski przeznaczył także 6 mln zł, co pozwoliło na przystąpienie do realizacji 17 inwestycji. W Lubuskiem wiele samorządów zdecydowało się na budżety obywatelskie. Zielonogórski jest największy z nich.

"Cieszy mnie, iż w tym roku na liście podstawowej małych projektów znalazło się 25 propozycji, a 5 jest na liście rezerwowej. Wierzę, że w wyniku przetargów uda się również je zrealizować. Oznaczałoby to, iż z tzw. małych zadań uda się zrealizować prawie 30 proc. zgłoszonych projektów" - dodał prezydent Zielonej Góry.

d42ce0p

Podziel się opinią

Share
d42ce0p
d42ce0p