Trwa ładowanie...
d23v4t8

ZIPSEE: Polska traci 400 mln zł rocznie na VAT z handlu procesorami i dyskami

Warszawa, 11.05.2016 (ISBnews) - Nawet 400 mln zł rocznie traci budżet państwa na wyłudzeniach na VAT w handlu procesorami oraz dyskami twardymi, wynika z raportu Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT "Cyfrowa Polska" (ZIPSEE) i DLA Piper. Związek apeluje do rządu o wprowadzenie mechanizmu "odwróconego VAT" na dyski twarde i procesory.

Share
d23v4t8

"Jak wynika z najnowszego raportu ZIPSEE 'Cyfrowa Polska', oszuści podatkowi silnie zaatakowali ten segment rynku. Nieuczciwe podmioty atakują branżę elektroniki, ponieważ charakteryzuje się ona wyrobami łatwo zbywalnymi, o niewielkich rozmiarach i zarazem o wysokiej wartości rynkowej. Zatem mogą być one stosunkowo łatwo i w dużych ilościach 'sprzedawane' poza legalnym obrotem, jeśli tylko zostaną zaoferowane chociaż nieznacznie poniżej cen rynkowych" - czytamy w komunikacie.

Z analiz przeprowadzonych przez ZIPSEE, w zakresie rejestrowania i deklarowania VAT od obrotu dyskami twardymi i procesorami, w szczególności od wewnątrzwspólnotowych dostaw tych towarów, wynika, że skala wyłudzeń sięga w Polsce ok. 350-400 mln zł rocznie. To realne straty zarówno dla budżetu państwa, jak i uczciwych przedsiębiorców, podkreślono w informacji.

W raporcie ZIPSEE zwraca również uwagę na wyrafinowane metody, jakich używają oszuści przy transakcjach na dyski twarde i procesory. Dla jednej partii towaru są oni w stanie przeprowadzić wielokrotne wyłudzenia VAT, a na sam koniec zbyć ten sam produkt, będący przedmiotem karuzeli podatkowej, konsumentom, np. poprzez portale aukcyjne.

"Im dłużej takie podmioty wyłudzające VAT będą na rynku funkcjonowały, tym starty dla budżetu państwa oraz dystrybutorów dysków twardych i procesorów będą powiększały się" - podsumował prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik, cytowany w komunikacie.

(ISBnews)

d23v4t8

Podziel się opinią

Share
d23v4t8
d23v4t8