ZIPSEE: Reforma modelu pobierania opłaty reprograficznej jest konieczna
Warszawa, 11.12.2015 (ISBnews) - Związek Importerów Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego RTV i IT - ZIPSEE "Cyfrowa Polska" apeluje do władz polskich i unijnych o reformę modelu pobierania tzw. opłaty reprograficznej i dostosowanie go do specyfiki cyfrowego rynku, podał ZIPSEE.
11.12.2015 | aktual.: 11.12.2015 11:53
"Konieczna jest reforma modelu pobierania tzw. opłaty reprograficznej i dostosowanie go do specyfiki cyfrowego rynku - apelują do polskich oraz unijnych władz producenci i importerzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zmiany w unijnych przepisach dot. opłat z tytułu praw autorskich obiecała wypracować Komisja Europejska. Przedsiębiorcy z branży elektronicznej liczą, że prace KE doprowadzą do unowocześnienia i ujednolicenia tego prawa w całej UE, co spowodowałoby jego gruntowną przebudowę w Polsce" - czytamy w komunikacie.
Zdaniem związku, funkcjonująca niemal od lat 60. opłata reprograficzna jest przestarzała - odpowiada zapotrzebowaniom rynku analogowego, ale już nie cyfrowego, gdzie większość dzieł twórców użytkownicy pozyskują z internetu. Co więcej - coraz więcej europejskich krajów wycofuje się z tego modelu i wprowadza własne rozwiązania, np. w Hiszpanii i Norwegii twórcy otrzymują rekompensatę wprost z budżetu państwa, a w Wielkiej Brytanii taki system w ogóle nie funkcjonuje.
"To, oczywiście powoduje komplikacje dla importerów i eksporterów sprzętu elektronicznego w rozliczaniu się z tej opłaty" - powiedział prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik, cytowany w komunikacie.
W grudniu KE zapowiedziała prace nad zmianami w opłatach za prawa autorskie. Zdaniem Kanownika, to sygnał, który może doprowadzić do przełomu w dyskusji na temat opłaty reprograficznej.
"Dotychczas ten problem nie był właściwie dostrzegany nie tylko przez krajowych, ale i przez unijnych polityków. Cieszymy się, że w końcu w Brukseli dostrzeżono, że ten model, który ma w teorii rekompensować straty ponoszone przez twórców w związku z dozwolonym przez prawo kopiowaniem ich na własny użytek, nie jest idealny i nie przystaje do rzeczywistości. Komisja Europejska mówi wprost o potrzebie sprawiedliwego podziału należnych opłat licencyjnych. A opłata reprograficzna, która funkcjonuje w części krajach UE, w tym w Polsce, tego nie zapewnia" - stwierdził prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska".
Opłata reprograficzna to rekompensata dla artystów za to, że kopiujemy do użytku własnego ich utwory. Płacimy ją, kupując czyste płyty CD, odtwarzacze DVD, kopiarkę czy inne urządzenie elektryczne, które potencjalnie możemy wykorzystać, gdybyśmy chcieli skopiować nabyty legalnie utwór muzyczny czy film (opłata jest wliczona w cenę produktu i podwyższa w ten sposób jego wartość), wskazano w informacji.
(ISBnews)