Złoty coraz mocniejszy, ale dane z Niemiec słabe
Złoty pomimo niesprzyjających nastrojów na rynkach akcyjnych zyskuje dziś na wartości. Polska waluta rośnie w siłę m.in. w stosunku do euro, dolara, franka i funta. Umocnienie złotego ma najwięcej wspólnego z sytuacją w USA, gdzie stan zawieszenia administracji sprzyja nadziejom na utrzymanie dłużej QE3.
08.10.2013 | aktual.: 09.10.2013 06:25
Z ciekawszych danych z kalendarza poznaliśmy dziś odczyt zamówień w przemyśle niemieckim, który ta to figura okazała się gorsza od oczekiwań analityków. W stosunku miesięcznym zamówienia w sierpniu spadły u naszego zachodniego sąsiada o 0,3%, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 1,3%. Lekko rozczarowały również dane o eksporcie Niemiec, który wzrósł w ujęciu miesięcznym tylko o 1%, przy oczekiwaniach na poziomie 1,5% m/m. Jutro z największej gospodarki Europy poznamy dane o produkcji przemysłowej w sierpniu. Rynek oczekuje wzrostu o 1% m/m.
Dziś poznaliśmy także najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla światowej gospodarki. Fundusz poinformował, że ograniczenie QE3 przez FED nie powinno mieć dużego negatywnego wpływu na globalny wzrost gospodarczy. Eksperci funduszu oczekują, że globalny PKB wzrośnie w tym roku o 2,9 % (rewizja w stosunku do poprzedniej prognozy o 0,3 pp. w dół). W przyszłym roku wzrost ma odbić do 3,6% (-0,2 pp. w dół). Polska gospodarka ma się rozwijać w tym roku na poziomie 1,3%, w przyszłym roku dynamika powinna wzrosnąć do 2,4%.
Dział Analiz XTB
| Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. |
| --- |