Złoty łapie zadyszkę

Po serii niezłych wzrostów na parkietach akcyjnych przyszedł czas na korektę, która w przypadku amerykańskich indeksów przybrała postać kosmetycznych minusów. Nieco lepiej było w Azji, gdzie mieliśmy do czynienia z niewielkimi wzrostami.

06.05.2009 09:18

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Po serii niezłych wzrostów na parkietach akcyjnych przyszedł czas na korektę, która w przypadku amerykańskich indeksów przybrała postać kosmetycznych minusów. Nieco lepiej było w Azji, gdzie mieliśmy do czynienia z niewielkimi wzrostami. Optymizm inwestorów mogły ostudzić obawy o wyniki „stress testów”, które poznamy już jutro. Niemniej już teraz się spekuluje, że banki będą potrzebowały więcej świeżego kapitału niż to wcześniej zakładano, a niechlubnym liderem na tej liście ma być Bank of America, gdzie potrzeby te mogą nawet wynieść 34 miliardy USD. Przed nami publikacja serii indeksów PMI dla usług z Francji, Niemiec i Eurolandu. Również z gospodarek 16 światło dzienne ujrzy marcowa sprzedaż detaliczna. Popołudniu tradycyjnie przeniesiemy się za Ocean, gdzie do publicznej wiadomości zostanie podana liczba wniosków o kredyt hipoteczny, kwietniowy raport Challengera oraz raport ADP Employer Services (prog. kwiecień -700 tysięcy).

O godzinie 08.15 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3289 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: w dalszym ciągu ma dość neutralny charakter. Nocne spadki cen – aprecjacja dolara względem euro nie przyniosły złamania zarysowanego ostatnio wsparcia w rejonie 1,3200 – 1,3210. Nadal w związku z tym mówić można o relatywnie dobrej kondycji strony zainteresowanej słabszym dolarem. Schemat poruszania się cen w szerokim kanale horyzontalnym z presją w kierunku północnym potwierdza również duża dynamika na wskaźnikach technicznych typu intra day. Można zatem przyjąć, że przynajmniej w pierwszej części dzisiejszego handlu (do czasu publikacji danych makro z USA) notowania utrzymają się w zarysowanym wczoraj przedziale zmian. Najbliższy opór wyrysować można na wysokości 1,3355 – 1,3380.

RYNEK KRAJOWY

Wczorajsze zachowanie inwestorów na GPW nie odbiegało w istocie rzeczy od sentymentu rynkowego panującego na większości europejskich parkietów akcyjnych. I tak przy niezłych obrotach podliczonych na 1,6 miliarda złotych, indeks WIG20 stracił blisko 1%. Generalnie stabilnie było na rynku złotego, z lekką presją na jego osłabienie. Niemniej godziny poranne dzisiejszego handlu przynoszą odreagowanie, w którym polska waluta traci zarówno do dolara, jak i euro klika groszy. Z rodzimej gospodarki nie poznamy żadnych publikacji o charakterze makroekonomicznym, zatem notowania na krajowym rynku walutowym pozostaną pod wpływem czynników zewnętrznych.

O godzinie 08.27 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,3765, a za dolara 3,2923 złotego.

*Sytuacja techniczna na rynku złotego: * po dzisiejszej sesji nocnej wygląda już nie tak dobrze jak to miało miejsce wczoraj. Na rynku pary USD/PLN skutecznie obronione zostały wczorajsze minima 3,2330 – 3,2400, co spowodowało zainicjowanie pierwszego wyraźniejszego odreagowania z zasięgiem na lokalny opór 3,2900 – 3,3000. Analiza dynamiki zmian cen sugeruje, że najbliższe godziny przynieść mogą skuteczną próbę wyjścia powyżej tego miejsca charakterystycznego. Poranny obraz techniczny tej pary dość wyraźnie ogranicza jednak zakres generowania nowych szczytów. Interesujące zmiany mają miejsce również na rynku pary EUR/PLN. Tutaj także nie doszło do pogłębienia minimów, co sugerować może rosnące znaczenie strony zainteresowanej słabszym złotym. Najbliższe dwa lokalne opory zlokalizowane są obecnie w rejonach: 4,3840 i 4,4150. Silnie zarysowane wsparcie umiejscowione jest na linii 4,3310.

Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński
Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
ECM S.A.

| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |

eurozłotykurs
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)