Trwa ładowanie...
d44uke8
07-03-2016 10:03

Złoty może podjąć próbę przełamania 4,3 wobec euro w zależności od decyzji EBC

Warszawa, 07.03.2016 (ISBnews/ Raiffeisen Polbank) - Jeżeli czwartkowe decyzje EBC wywołają presję na euro to w przypadku EURPLN mogłoby nawet oznaczać próbę pokonania 4,30, choć taki ruch raczej nie byłby trwały z uwagi na wciąż aktualne ryzyka lokalne dla PLN.  

d44uke8
d44uke8

Po piątkowej niejednoznacznej reakcji na dane z USA kurs EURUSD pozostaje na podwyższonych poziomach niewiele poniżej 1,10. Hamulcem dla silniejszego odbicia kursu pozostaje jednak wysokie ryzyko złagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro w najbliższy czwartek. Para może więc póki co pozostać poniżej ważnych oporów zlokalizowanych tuż nad 1,10.
Dla EURPLN piątkowe dane nie miały większego znaczenia. Trend spadkowy kursu został zahamowany przez pasmo 4,30- 4,3250 (100-sesyjna średnia ruchoma), które także w oczekiwaniu na EBC powinno ograniczać spadki pary. W czwartek kluczowe będzie to, czy tym razem EBC spełni oczekiwania rynków i obok obniżki stopy depozytowej pojawią się inne działania, w tym zmiany w programie QE (zwiększona wartość miesięcznego skupu, rozszerzona lista papierów objętych skupem, czy wydłużenie trwania programu).

Jeżeli tak się stanie euro powinno znaleźć się ponownie pod presją, co w przypadku EURPLN mogłoby nawet oznaczać próbę pokonania 4,30, choć taki ruch raczej nie byłby trwały z uwagi na wciąż aktualne ryzyka lokalne dla PLN. W przeciwnym wypadku kurs powinien utrzymać się natomiast w dotychczasowym zakresie wahań, a bez względu na decyzję EBC pozostanie pod silnym wpływem nastrojów na rynkach globalnych.

Kalendarz publikacji danych makroekonomicznych z Polski na ten tydzień jest pusty. Warto jednak zwrócić uwagę na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, zaplanowane na 10-11 marca (wyjątkowo czwartek i piątek). Rada będzie obradować w zmienionym składzie, choć jeszcze nie w pełnym, bowiem prawdopodobnie przed rozpoczęciem posiedzenia nie zostanie jeszcze zaprzysiężona osoba wchodząca w miejsce A. Zielińskiej-Głębockiej. Biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi przedstawicieli RPP, prawdopodobnie po raz kolejny pozostawią oni stopy procentowe w naszym kraju bez zmian, nawet w razie istotnego złagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro w czwartek.

d44uke8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44uke8