Trwa ładowanie...
djtn213
Waluty

Złoty najmocniejszy od ponad 7 miesięcy

We wtorek polska waluta traciła tylko na otwarciu. Po relatywnie słabej sesji na rynkach akcji w Azji, inwestorzy na początku handlu w Europie byli ostrożni i notowania par EURPLN i USDPLN odnotowały wtedy dzienne maksima na poziomach odpowiednio 4,1190 i 2,8875.
Share
Przemysław Kwiecień
Przemysław KwiecieńŹródło: X-Trade Brokers
djtn213

Sytuacja zmieniła się po godzinie 10.00. Polskie dane makroekonomiczne z reguły mają bardzo niewielkie przełożenie na rynek złotego, jednak zaskakująco dobrych danych o sprzedaży detalicznej rynek zignorować nie mógł. Sprzedaż wzrosła w lipcu aż o 5,7% R/R, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał odczyt w okolicach 0%. Dane mogą sugerować, iż nie osłabienie popytu będzie płytsze niż wcześniej oczekiwano, a polityka pieniężna relatywnie bardziej restrykcyjna. Złotemu pomagały również czynniki zewnętrzne. Rosnące rynki akcji oraz umiarkowane wzrosty na EURUSD jeszcze przed danymi z USA przyczyniały się do spadków na parach z PLN. Amerykańskie dane przedstawiające nastroje konsumentów okazały się lepsze od oczekiwań. Indeks Conference Board odnotował wzrost z 46,6 pkt. do 54,1 pkt., kończąc dwumiesięczną serię spadków. Rynki dobrze przyjęły tę figurę – na kontraktach na amerykański indeks S&P500 mamy kolejny tegoroczny rekord. Notowania pary EURPLN obniżyły się do poziomu 4,0645 - nienotowanego od pierwszych
dni stycznia, choć linia wsparcia wyznaczona przez poprzednie lokalne minimum (4,0690 z 3 sierpnia) zatrzymała póki co dalsze umocnienie.
W dniu jutrzejszym decyzję ws. stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Podobnie jak cały rynek oczekujemy pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Uważamy również, iż stopy w tym roku w ogóle nie zostaną już obniżone, a kolejny ruch będzie najprawdopodobniej podwyżką. Decyzja RPP powinna być formalnością i w związku z tym rynek nie powinien istotnie na nią zareagować. Ważniejsze mogą być publikowane w USA dane makroekonomiczne.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl
kwiecien.bloog.pl

djtn213

Podziel się opinią

Share
djtn213
djtn213