Trwa ładowanie...
dk4wjdp
Dom Maklerski BOŚ
Waluty

Złoty odreagował wraz pozostałymi rynkami, rozpoczyna się gra pod FOMC

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi stabilizację polskiej waluty w pobliżu piątkowego zamknięcia. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,2380 PLN za euro, 3,1812 PLN wobec amerykańskiego dolara oraz 3,4419 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności w przypadku długu 10-letniego wynoszą 3,711%.
Share
Złoty odreagował wraz pozostałymi rynkami, rozpoczyna się gra pod FOMC
Źródło: DM BOS
dk4wjdp

Ostatnie kilka sesji na rynku złotego przyniosło odreagowanie wcześniejszych spadków i powrót w rejony 4,20 PLN za euro. Równocześnie analogiczny transfer kapitału obserwowaliśmy na rynku polskiego długu, gdzie rentowności po przetestowaniu okolic 4,00% cofnęły się do poziomu 3,7%. Również w przypadku pozostałych rynków emerging markets (TRY, MXN czy HUF) obserwowaliśmy wyraźne odreagowania ostatnich spadkowych sesji. O ile ruch na obligacjach tłumaczyć należy niższymi wskazaniami dot. inflacji (zarówno CPI jak i bazowej) to w szerszym ujęciu zachowanie emerging markets wskazuje, iż obawy rynku o możliwość ograniczenia przez Rezerwę Federalną USA programu skupu aktywów zmniejszyły się. Potwierdzają to weekendowe dane CFTC ukazujące, iż w minionym tygodniu ilość pozycji zakładających aprecjację amerykańskiej waluty zmniejszyła się ( z 39,2 mld USD do 28,28 mld USD).

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. bilansu płatniczego w kwietniu przygotowane przez NBP oraz podaż na czwartkową aukcję długu. Równocześnie w szerszym ujęciu w rozpoczynającym się tygodniu warto zwrócić uwagę na środowe wskazanie z zakresu produkcji przemysłowej za maj, które rozpatrywane będzie pod kątem ewentualnej lipcowej obniżki stóp procentowych. W przypadku szerokiego rynku naturalnym, najważniejszym wydarzeniem będzie zakończenie posiedzenia FOMC w środę 19 czerwca. Po ostatnim zmniejszeniu obaw co do szybkiego wycofywania się FED z programów QE rynek wsłuchiwać się będzie w każdą, najmniejszą zmianę stanowiska Bena Bernanke.

Z rynkowego punktu widzenia mocniejsze otwarcie nowego tygodnia na złotym stwarza możliwość powtórnego przetestowania okolic 4,20-4,22 EUR/PLN, jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się ustabilizowanie w zakresie 4,22-4,25 EUR/PLN. Postępujące spadki na kwotowaniach eurodolara wskazują, iż część rynku może zagrać pod umocnienie dolara pod posiedzenie FOMC w środę. Próbę realizacji takiego scenariusza możemy obserwować na USD/PLN, gdzie z okolic 3,1518 PLN (krótkoterminowa linia trendu) nastąpiło odreagowanie, które doprowadzić może do testu oporu na 3,1960 PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
DM BOŚ

dk4wjdp

Podziel się opinią

Share
dk4wjdp
dk4wjdp