Złoty pod presją podaży, jednak blisko technicznego wsparcia

Piątkowe zaskakujące dane dotyczące inflacji w Polsce w styczniu zepchnęły w dół wartość złotego. Poziom inflacji okazał się najniższy od niemal 6 lat, a dokładniej - od sierpnia 2007 roku.

Odczyt ten na rynku wywołał spekulacje dotyczące dalszego luzowania polityki pieniężnej - niski poziom inflacji zwiększa bowiem prawdopodobieństwo, że w marcu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych. Od listopada RPP uczyniła to już cztery razy, za każdym razem decydując się na obniżkę o 25 punktów bazowych.

Marek Belka sygnalizował, że seria obniżek dobiega już końca. Jednak w marcu najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kolejne cięcie stóp. Obecnie stopa referencyjna znajduje się na poziomie 3,75 proc. Tymczasem według członkini RPP, Elżbiety Chojny-Duch, optymalny poziom stóp procentowych to 3,25 proc. Według niej, marcowe posiedzenie rady przyniesie albo kolejną minimalną obniżkę, a więc o 25 punktów bazowych, albo nieco większe cięcie stóp, o 50 punktów bazowych.

Kolejne cięcie stóp jest obecnie konieczne w opinii większości uczestników rynku, głównie ze względu na spowolnienie gospodarcze oraz inflację, która prawdopodobnie w najbliższych miesiącach jeszcze spadnie. Decyzja RPP będzie jednak uwarunkowana także projekcjami makroekonomicznymi NBP, które pojawią się na początku marca.

W piątek indeks BOSSAPLN spadł poniżej poziomu 100 pkt., a dzisiaj kontynuuje ruch w dół. Póki co wartość indeksu znajduje się w rejonie 99,60 pkt. Obecny poziom znajduje się praktycznie na linii wsparcia, wyznaczonego przez poziom Fibonacciego, sygnalizujący zniesienie 23,6% ruchu wzrostowego z drugiej połowy ubiegłego roku. Kolejnymi poziomami wsparcia są poziomy 99,17 oraz 98,70 pkt.

Dzisiaj rano wobec złotego zyskują m.in. dolar, euro oraz frank szwajcarski. W przypadku par walutowych USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN istnieje pole do wzrostu, jednak już w najbliższych dniach prawdopodobnie będą testowane istotne poziomy oporu, które pozostają niepokonane od kilku miesięcy. W przypadku USD/PLN istotną barierą dla popytu jest rejon 3,15, w przypadku EUR/PLN jest to okolica 4,21, natomiast dla CHF/PLN jest to rejon 3,41. Dopiero przekroczenie tych barier będzie sygnałem przyspieszenia spadku wartości polskiej waluty.

Dorota Sierakowska
analityk
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutydm bośnotowania walut

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)