Złoty pod presją podaży przed komunikatem FED

Od początku bieżącego tygodnia na rynku złotego jest niespokojnie. Wahania wartości polskiej waluty wpisują się bowiem w nastroje na globalnym rynku walutowym, a dokładniej - na nerwowe oczekiwanie na dzisiejszy wieczorny komunikat Rezerwy Federalnej. W rezultacie, indeks BOSSAPLN, który jeszcze w poniedziałek zanotował maksimum na poziomie 99,70 pkt., obecnie spadł poniżej 99,00 pkt.

Nerwowość na rynkach finansowych wpływa bowiem negatywnie przede wszystkim na waluty krajów zaliczanych do grupy emerging markets, w tym właśnie na polskiego złotego. Osłabienie złotego jest zresztą spójne z mniejszym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów polskimi obligacjami. Wczorajsze słabe dane makroekonomiczne z Polski (rozczarowujące dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń w sierpniu) nie miały większego przełożenia na wartość polskiej waluty.

Dzisiaj rano opublikowany został Wskaźnik Dobrobytu w Polsce według Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Wskaźnik ten zanotował wzrost do poziomu 93,8 pkt. (z poprzednich 93,7 pkt.). Zwyżka wartości wskaźnika została jednak odebrana na rynku raczej negatywnie – była ona bowiem jedynie symboliczna, zaś BIEC skomentował ten wzrost jako efekt niewielkiego wzrostu zatrudnienia. Jednocześnie BIEC zaznaczył, że poprawa kondycji ekonomicznej statystycznego Kowalskiego jest „znikoma”, a niewielki wzrost wskaźnika „nie zapowiada szybkiego ożywienia konsumpcji”. Taki komentarz do Wskaźnika Dobrobytu stawia jego odczyt w raczej negatywnym świetle i nie stwarza podstaw do optymizmu inwestorów.

Tymczasem później (o godzinie 14.00) pojawią się informacje dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce w sierpniu. Dane te mogą krótkoterminowo wpłynąć na wahania notowań polskiej waluty, jednak kluczowe i tak będą wieczorne informacje z Fed, których wymowa prawdopodobnie przyćmi dane dotyczące polskiego przemysłu.

Jak wartość złotego może zareagować na komunikat po posiedzeniu Fed? Jeśli będzie on jastrzębi, to wpłynie on pozytywnie na wartość amerykańskiego dolara, zaś negatywnie na wartość walut uważanych za bardziej ryzykowne, w tym polskiego złotego. Stymulowanie amerykańskiej gospodarki przyczyniało się bowiem w ostatnich latach do większego napływu kapitałów na rynki krajów wschodzących, w tym na większe zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskimi papierami dłużnymi. Brak działań stymulacyjnych zmniejszy więc atrakcyjność bardziej ryzykownych rynków.

Analogicznie, jeśli komunikat Fed będzie gołębi, to będzie to sprzyjało osłabieniu amerykańskiego dolara oraz wzrostowi wartości polskiego złotego.

Dzisiaj rano złoty radzi sobie słabo. Kurs USD/PLN kontynuuje ruch w górę, zmierzając ku poziomowi 3.16 i domykając tym samym weekendową lukę spadkową. W górę poruszają się także notowania EUR/PLN, które dzisiaj rano dotarły do poziomu 4,22. Presja na spadek polskiej waluty powinna się utrzymywać w ciągu dnia (chociaż mogłyby ją zatrzymać ewentualne dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej) – jednak najwięcej na wykresie polskiej waluty wydarzy się wieczorem.

Dorota Sierakowska
analityk
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)