Złoty pozostaje stabilny po nieoczekiwanej decyzji RPP

Warszawa, 06.11.2014 (ISBnews/ City Index) - Po niespodziewanej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie kurs złotego będzie się prawdopodobnie stabilizować. Rada może jednak wrócić do cięcia stóp przy kolejnych posiedzeniach. Natomiast kurs EUR/USD osiąga coraz niższe poziomy w związku z luzowaniem polityki pieniężnej w strefie euro.

06.11.2014 10:04

Wydarzeniem dnia dla złotego był wczoraj decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych. Większość analityków przewidywała obniżkę stopy referencyjnej o 25 pkt. bazowych, a część o 50 pkt. bazowych. Nieoczekiwanie Rada zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Analitycy mogą polemizować, co do słuszności rozstrzygnięcia RPP, głównie z uwagi na fakt, że rynek stopy procentowej jednoznacznie wyceniał obniżkę stóp. Niewykluczone, że Rada, z uwagi na słabsze dane gospodarcze i ewidentne spowolnienie widziane przez pryzmat PKB, będzie obniżać stopy procentowe w kolejnych okresach. Natomiast w krótkim terminie wskaźnik koniunktury PMI dla przemysłu wskazuje, że dołek koniunkturalny jest niedaleko i być może dlatego na ostatnim posiedzeniu przeważyły głosy "jastrzębich" członków RPP.

"Kurs złotego w relacji do euro osłabiał się przed decyzją RPP, oscylując między 4,23 a 4,24. Tuż po niej sprzedający wkroczyli na rynek i wartość EUR/PLN zaczęła zniżkować. Minimum zostało ustanowione przy 4,22, by następnie powrócić w okolice otwarcia sesji. Obecnie złoty do euro znów utrzymuje się przy 4,23, co jest kursem równowagi ustalonym w październiku. Złoty w mojej ocenie będzie stabilizować się przy obecnych poziomach. Opór przy 4,24 powstrzymuje zapędy kupujących w obecnych warunkach panujących na rynku wewnętrznym i w otoczeniu zewnętrznym Polski" - ocenia Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.
Na wycenę EUR/PLN wpływają również decyzje Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który jest w fazie luzowania polityki monetarnej w strefie euro. Dziś poznamy dalsze decyzje dotyczące tego, jak EBC chce radzić sobie z dezinflacją oraz ryzykiem ponownego zaognienia sytuacji na papierach dłużnych krajów peryferyjnych Eurolandu.

?Jeśli chodzi o politykę EBC, warto wspomnieć również o jej wpływie na kurs EUR/USD, który sukcesywnie osiąga coraz niższe poziomy. Zapowiedź i wdrożenie programu luzowania ilościowego w Europie jednoznacznie oddziałują na notowania. Obecnie kurs EUR/USD oscyluje wokół 1,25 - 1,2450, a jeśli wartość 1,26 nie zostanie istotnie przełamana w górę, to może on w niedługim czasie spaść do 1,22 - 1,20" - uważa Niedźwiecki.

Na parę walutową EUR/USD istotny wpływ mogą mieć również dane o zmianie zatrudnienia w sektorze rolniczym w USA. Publikacja ta ujrzy światło dzienne w piątek po południu i jest dla inwestorów walutowych jednym z ważniejszych wydarzeń tego tygodnia.

(ISBnews/ City Index)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)