Trwa ładowanie...
dhkiner

Złoty w cieniu wydarzeń w strefie euro

Notowania EUR/PLN oraz USD/PLN, które poruszały się w systematycznym trendzie spadkowym niemal od początku bieżącego roku, obecnie zatrzymały się w konsolidacji. Dziś rano polska waluta znów traci wobec euro oraz dolara amerykańskiego.

dhkiner
dhkiner

Na wahania wartości złotego duży wpływ mają kolejne doniesienia dotyczące kryzysu zadłużeniowego w strefie euro – gdy pojawiają się złe informacje ze strefy euro, wzrasta awersja inwestorów do ryzyka, co przekłada się m.in. na spadek wartości walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dziś informacje z eurolandu znów będą wiodły prym na rynkach walutowych, co prawdopodobnie będzie przekładać się na wartość także polskiej waluty. Na nastroje inwestorów wpływać będą dwie aukcje papierów dłużnych – Niemiec i Portugalii. To pierwsze państwo zaoferuje dziś do sprzedaży 10-letnie obligacje o wartości 5 mld EUR. Tymczasem Portugalia zaoferuje 3- i 6-miesięczne bony skarbowe o wartości ok. 1,25-1,50 mld EUR. Wyniki obu aukcji poznamy jeszcze przed południem. Będą one o tyle ciekawe, że strach inwestorów o stan portugalskiej gospodarki jest wyraźnie widoczny na rynku długu – w tym tygodniu rentowność 10-letnich obligacji tego kraju osiągnęła rekordowy poziom 17%, a więc o ok. 15 pkt. proc. Więcej niż rentowność analogicznych papierów dłużnych Niemiec. Dobre wyniki aukcji prawdopodobnie same w sobie nie odwróciłyby obecnej złej passy złotego, jednak mogłyby zatrzymać spadek wartości naszej waluty. Inwestorzy powinni także zwrócić uwagę na publikację indeksu PMI dla przemysłu – odczyt dla Polski
pojawi się już o godzinie 9.00. Niemniej jednak, na pierwszym planie powinny pozostać wydarzenia w strefie euro.

Z technicznego punktu widzenia, obecne delikatne odbicie w górę na razie wpisuje się w trzytygodniowy trend spadkowy. Niemniej jednak, notowania EUR/PLN dotarły także do ważnego poziomu wsparcia w okolicach 4,22, który w ostatnich latach służył jako poziom kilku ekstremów. Ważniejszą barierą dla podaży są dopiero okolice 4,10. Stochastic wygenerował sygnał kupna, jednak nie jest on potwierdzany przez inne wskaźniki. Ruch wzrostowy notowań USD/PLN z tego tygodnia także można na razie uznać jedynie za przerywnik w średnioterminowym trendzie spadkowym. Najbliższą istotną barierą dla podaży są dopiero okolice 3,09-3,10. Stochastic i RSI wygenerowały sygnał kupna, jednak pozostałe wskaźniki sprzyjają raczej sprzedającym.
Dorota Sierakowska
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

dhkiner
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkiner