Złoty zwalnia, czy to już początek korekty?
Złoty pomimo rozpoczęcia dnia ruchem korekcyjnym powrócił znów w okolice minimów tego ruchu. Przyczyny są takie same od kilku dni. Coraz bardziej prawdopodobny sukces pokojowego rozwiązania w Syrii oraz korzystne zmiany na głównej parze walutowej. Ważny będzie dzisiejszy dzień, który pokaże czy inwestorzy chcą domknąć pozycje przed weekendem.
Czwartek okazał się kolejnym łagodnym dniem dla złotego. Kolejny dzień trwa hossa na giełdzie, rentowność obligacji spada, a złotówka pomimo początkowego osłabiania się w godzinach przedpołudniowych powróciła do testowania coraz to niższych poziomów. Nie mamy już co prawda do czynienia z silnym ruchem, ale utrzymujemy osiągnięty poziom.
Koalicja rządowa zgodnie z oczekiwaniami zmniejszyła się o kolejnego posła - Jacek Żalek odszedł z PO. Obserwatorzy już liczą jak krucha jest większość parlamentarna, jednak należy pamiętać, że oprócz głosów posiadanych przez główne partie, są jeszcze głosy niemieckiej mniejszości narodowej zwyczajowo popierających rząd, oraz posłów, którzy opuścili szeregi swoich partii w związku z czym są niezainteresowani skróceniem kadencji i będą popierać rząd.
Wczoraj odbyło się kilka istotnych odczytów danych makroekonomicznych. Po pierwsze ponownie trochę gorsze od oczekiwań dane pokazały Włochy i Francja. We Włoszech produkcja przemysłowa spadła o 4,4% przy oczekiwaniu 2%, natomiast we Francji inflacja wyniosła poniżej 1% co może sugerować ponowne zwalnianie tej gospodarki.
Dane z USA z kolei tchnęły znacznie więcej optymizmu na rynki. Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych spadła o 73 tys. do 2871 tys. co daje 2,5% spadek. W dodatku liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 30 tysięcy, kiedy to spodziewano się wzrostu o 10 tys. Osiągnęła nie widziany od 2006 roku poziom 292 tysięcy. Co ciekawe rynki przyjęły te dane bez większych ruchów.
W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na dane z Polski. O godzinie 14:00 poznamy zarówno odczyt inflacji konsumenckiej jak i podaż pieniądza. Analitycy spodziewają się utrzymania inflacji na poziomie 1,1%. Co prawda w prognozach inflacja w Polsce ma wynosić 2,4%, ale to dopiero w przyszłym roku, nie mniej jeżeli inflacja okazałaby się niższa od oczekiwań może wrócić temat obniżek stóp procentowych.
O godzinie 14:30 pojawi się jeszcze pakiet danych z USA, jednakże nie powinien on być, aż tak istotny jak wczorajszy. Zawiera dane o sprzedaży i inflacji producenckiej. W sumie w zwykłych okolicznościach jest to pomijalne, ale bliskość potencjalnego końca QE3 i wątpliwość poziomu redukcji każe przyglądać się większości danych zza oceanu z uwagą.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 16.06.2013 do 13.09.2013
Kurs EUR/PLN od kilkudziesięciu dni utrzymywał się w trendzie wzrostowym. We wtorek przebito linię wsparcia powstałą z połączenia minimów lokalnych i kurs wrócił do długookresowego trendu spadkowego. Wsparciem jest linia wsparcia znajdująca się obecnie na poziomie 4,2050 i ostatnie minimum lokalne na poziomie 4,1800. Oporem dla dalszych wzrostów będzie wyrysowana linia oporu na poziomie 4,3050.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 16.06.2013 do 13.09.2013
Kurs CHF/PLN porusza się w ramach szerokiej formacji spadkowej. Po ostatnim, relatywnie silnym ruchu ku górze, nadszedł czas na korektę. Wsparcie na chwilę obecną stanowią poziomy 3,4000 gdzie przebiega nowa linia trendu i 3,3800, czyli minima lokalne z połowy sierpnia. Opór znajduje się na poziomie 3,4780, czyli linia łącząca maksima czerwca i sierpnia.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 16.06.2013 do 13.09.2013
Kurs USD/PLN od połowy lipca poruszał się dynamicznie w dół. Obecnie mieliśmy do czynienia z półtora-miesięcznym kanałem wzrostowym, jednakże wczoraj kurs wybił się dołem z tej formacji. W przypadku gdyby ruch ten był kontynuowany najbliższym wsparciem jest poziom 3.1600 i 3,1300. W przypadku ruchu w górę oporem jest poziom 3,2900 będące górnym ograniczeniem wspomnianego kanału wzrostowego.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 16.06.2013 do 13.09.2013
Kurs GBP/PLN porusza się w ramach kanału wzrostowego. W ostatnich dniach po silnym przyspieszeniu trendu doszło do przeszło 10-groszowego ruchu korekcyjnego. W przypadku powrotu do wzrostów bardzo prawdopodobne jest testowanie maksimów z przełomu czerwca i lipca czyli 5,1300. W przypadku dalszego ruchu w dół wsparciem będą prawdopodobnie ostatnie minima w okolicach 4,9900.
Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.
_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _