Zmiana czasu 2018. Kiedy wreszcie pośpimy dłużej

Zmiana czasu 2018 jeszcze nie odbędzie się w ten weekend. Za to zegarki przestawimy już za tydzień. Wiele wskazuje też, że jest to jedna z ostatnich takich operacji. Rezygnacji ze zmiany czasu chcą zarówno eksperci i politycy, jak i zwykli mieszkańcy krajów Unii.

Zmiana czasu 2018. Kiedy wreszcie pośpimy dłużej
Źródło zdjęć: © Fotolia
Mateusz Madejski

Kiedy przestawiamy zegarki? Zasada jest prosta - czas letni rozpoczyna się w ostatni weekend marca, natomiast czas zimowy - w ostatni weekend października. A to oznacza, że wskazówki będziemy cofali w weekend 27-28 października. Zmiana czasu dokona się dokładnie o godzinie 3:00 w sobotnią noc - wtedy to przesuwamy zegarki do tyłu tak, aby była godzina 2:00.

Zmiana czasu w Polsce została ostatecznie wprowadzona na stałe w 1977 roku. Jednak na polskich terenach z przestawianiem zegarków eksperymentowano już właściwie od początku XX wieku. Wiele wskazuje jednak na to, że zmiana czasu powoli odchodzi do lamusa.

Nie tylko kolejarze narzekają. Zmiana czasu to dla wielu horror. Zobacz wideo:

Zmiana czasu 2018. Czy będzie ostatnia?

- Przestańmy majstrować przy zegarach, to się nam nie opłaca - wzywają ekonomiści. Pod tymi apelami generalnie podpisują się mieszkańcy krajów Unii Europejskiej. W niedawnym referendum w którym zagłosować mógł każdy mieszkaniec Wspólnoty, wzięło udział niemal 5 mln osób. Ogromna większość, bo aż 84 proc., opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Unijni urzędnicy robią wiele, by spełnić wolę ludu. Komisja Europejska zarekomendowała Parlamentowi Europejskiemu, aby zmiana czasu w marcu 2019 była ostatnią. Można więc założyć, że zegarki przestawimy jeszcze przynajmniej raz. Niewykluczone jednak, że nowe przepisy nie wejdą w życie tak szybko. Po dyskusji na forum Parlamentu Europejskiego bowiem decyzje będą musiały podejmować poszczególne kraje członkowskie UE.

Wydaje się jednak, że za zniesieniem zmiany czasu przemawiają solidne argumenty. KE wskazuje, że zmiana czasu jest po prostu archaizmem. Jednak tym, co najbardziej przemawia do unijnych polityków i urzędników, jest zapewne po prostu wola wyborców. A ci mówią jednoznacznie, że zmian czasu mają już po prostu dość.

Za zniesieniem zmiany są także polscy przedsiębiorcy. Wskazują jednak, że taka operacja miałaby sens tylko, gdyby objęła wszystkie państwa UE. - Inaczej czeka nas chaos - argumentuje Konfederacja Lewiatan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (124)