Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2018 r. Kiedy przestawiamy zegarki

W tym roku śpimy o godzinę dłużej w weekend 27-28 października. Wtedy nastąpi zmiana czasu na zimowy. O 3 w nocy przestawiamy zegarki na 2.

Zmiana czasu 2018 r. Kiedy przestawiamy zegarkiŹródło: Materiały prasowe
d3eti4g
d3eti4g

Zmiana czasu w Polsce ma długą, choć skomplikowaną tradycję. Pierwszy raz wprowadzono ją, na terenach będących częścią Niemiec, w 1916 r. I stosowano do 1919 r. Potem przez zmianę czasu przechodziliśmy w latach 1940-49 czy 1957-64. Od kilkudziesięciu lat, czyli od 1977 r., zmiana czasu jest w Polsce wprowadzona na stałe.

Odbywa się ona dwa razy w roku. Zmiana na czas letni odbywa się w ostatni weekend marca. Wtedy zegarki przestawiamy o godzinę do przodu. Natomiast w ostatni weekend października wprowadzamy czas zimowy, co wiążę się z cofnięciem wskazówek o godzinę.
Koniec ze zmianą czasu najwcześniej w marcu

Jako pierwsi ze zmianą czasu zaczęli eksperymentować Niemcy. Było to w czasie I wojny światowej, a zmiana miała umożliwić oszczędność prądu i surowców – a konkretnie bardzo potrzebnego w warunkach wojennych węgla.

d3eti4g

Obecnie zmiana czasu odbywa się w większości krajów zachodnich. Nie jest ona znana w Rosji, większości krajów Afryki czy Ameryki Południowej.

Zmiana czasu to także jeden z tematów, które wracają w debacie publicznej. Odzywają się głosy, że system powstał w czasach, kiedy większość Europejczyków pracowała w systemie zmianowym. Dzięki temu poranna zmiana w fabryce mogła przychodzić do pracy korzystając z pierwszych promieni słońca.

Obecnie jednak zmiana czasu jest archaizmem. Zdaniem jej krytyków nie przystaje do współczesnej gospodarki.

Kiedyś projekt zmiany czasu został przedstawiony przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Dokument uzyskał poparcie wszystkich partii sejmowych, ale mimo wszystko nie wszedł w życie. Zdecydowała obawa o sprzeczność z przepisami Brukseli.

d3eti4g

Niemniej klimat w Unii Europejskiej też właśnie uległ zmianie. Latem przez ponad miesiąc trwały konsultacjena temat przyszłości zmiany czasu. Wzięło w nich udział 4,6 mln mieszkańców Wspólnoty. Zdecydowana większość z nich, bo aż 84 proc., opowiedziała się za obowiązywaniem przez cały rok czasu letniego.
Komisja Europejska na posiedzeniu 31 sierpnia zdecydowała, że zmiana czasu to proceder przestarzały i należy go zaniechać. Nie oznacza to oczywiście, że zmiana czasu zostanie zniesiona z dnia na dzień. Aby decyzja Komisji Europejskiej weszła w życie potrzeba po prostu czasu. Niewykluczone jednak, że nadchodząca zmiana czasu będzie jedną z ostatnich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3eti4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eti4g