Trwa ładowanie...

Zmiana na giełdzie produktów mlecznych. Wszystkie ceny w górę

Zakończona w tym tygodniu sesja na nowozelandzkiej giełdzie produktów mlecznych przyniosła wzrosty cen. Podrożało wszystko.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zmiana na giełdzie produktów mlecznych. Wszystkie ceny w góręŹródło: East News, fot: KAROL SEREWIS
d2elhq4

- Tak dobrej sytuacji nie mieliśmy od dawna - pisze serwis farmer.pl, który publikuje informacje o notowaniach Global Dairy Trade - giełdzie towarów mlecznych w Nowej Zelandii.

Jednak to, co dla producentów jest dobrą informacją, nie musi taką być dla przeciętnego zjadacza chleba. Wzrosty cen na giełdzie mogą bowiem zwiastować podwyżki w sklepach. A wzrosły ceny wszystkich produktów, którymi handluje się na GDT.

Jak odróżnić prawdziwe masło od podróbek?

Ceny zaczęły rosnąć już podczas poprzedniej sesji, dwa tygodnie temu - wtedy indeks cen na giełdzie wzrósł o 2,2 proc. W tym tygodniu sesja była jednak - jak zauważa farmer.pl - przełomowa.

d2elhq4

Masło podrożało np. o 8 proc., odtłuszczone mleko w proszku o 6,5 proc., ser cheddar o 5,2 proc. a pełne mleko w proszku - o 5,1 proc.

Według dziennikarzy portalu, duży wzrost ceny masła (do 4 897 dol. za tonę) jest znamienny, bo od października 2017 r. produkt ten taniał (nie licząc 0,6-proc. wzrostu cen dwa tygodnie temu).

- Wzrosty cen produktów mlecznych dają nadzieję, że zapowiadane przez ekonomistów na początek roku 2018 spadki cen mleka w skupach nie będą dotkliwe - czytamy.

Handel na GDT odbywa się podczas dwóch sesji w miesiącu. Na każdej zawiera się kontrakty na 30-40 tys. ton nabiału.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2elhq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2elhq4