Zmiany od 20 kwietnia. Zobacz, jak i gdzie od poniedziałku zrobisz zakupy
Godziny dla seniorów tylko od poniedziałku do piątku, więcej ludzi w sklepach i na poczcie. Nadal jednak zamknięte będą całe galerie handlowe, a zakupy będziemy musieli robić w rękawiczkach. Zobacz, co jeszcze zmienia się w ograniczeniach w handlu w związku z pandemią.
Krytykowane przez właścicieli sklepów i ich klientów - godziny dla seniora - nie będą obowiązywały w weekendy. W nowym rozporządzeniu ministra zdrowia zapisano, że w godzinach 10.00 -12.00 mogą być w sklepach wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia, ale tylko od poniedziałku do piątku.
Tę zmianę odczujemy dość szybko, bo najbliższa niedziela 26 kwietnia będzie handlowa.
Czy rzeczywiście jest łatwiej? Jak teraz wyglądają sklepy? Przysyłajcie zdjęcia ze sklepów ze swoimi komentarzami na nasza platformę #dziejesie. Postaramy się zająć się problemami, które pojawiły się po wprowadzeniu nowego rozporządzenia, a najciekawsze zdjęcia opublikujemy.
4 osoby na kasę
Co się jeszcze zmienia? W nowym rozporządzeniu zwiększono maksymalną liczbę klientów, którzy mogą w tym samym czasie przebywać w sklepach.
Zobacz także: "Rząd pstryczkiem wyłączył gospodarkę". Najbogatszy poseł o branży hotelarskiej
Od 1 kwietnia w związku z pandemią koronawirusa weszło w życie rządowe rozporządzenie zmieniające zasady działania sklepów i robienia zakupów. To wówczas wprowadzono dość restrykcyjne ograniczenie liczby osób, które mogą przebywać w sklepie. Po zmianach, które obowiązują od 20 kwietnia, w sklepie o powierzchni do 100 mkw. mogą przebywać 4 osoby na jedną kasę, a w większych sklepach (powyżej 100 mkw.) - 15 osób na jeden metr kwadratowy.
Z kolei na straganach i targowiskach mogą być 4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży, z wyłączeniem osób stanowiących obsługę tych obiektów, placówek, targowisk oraz straganów.
Senior w aptece
Godziny dla seniorów nie obowiązują na stacjach paliw. Tam też obowiązuje od poniedziałku zasada 4 osób na jedną kasę. Z kolei w aptekach godziny dla seniora obowiązują z jednym wyjątkiem. Od godz. 10 do 12 może być obsłużona każda osoba, jeśli kupuje lek ze względu na "nagłe zagrożenie życia lub zdrowia".
Godziny dla seniorów nie działają również w obiektach handlowych, gdzie przeważa sprzedaż hurtowa. Przepisy, a zwłaszcza sposób ich realizacji, budziły jednak sporo wątpliwości.
Zakupy tylko w rękawiczkach
W nowych przepisach, obowiązujących od 20 kwietnia, utrzymano w mocy konieczność noszenia przez klientów rękawiczek jednorazowych. Te mają nadal zapewniać sklepy.
W placówkach pocztowych dopuszczalna liczba osób przebywających w tym samym czasie nie może być większa niż 2 osoby na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób stanowiących obsługę placówki pocztowej.
Galerie nadal zamknięte
Rządzący uznali jednak, że jest za wcześnie, by otworzyć dla klientów całe galerie handlowe. Tym bardziej, że w niedzielę stwierdzono rekordowo wysoką liczbę 545 nowych zakażeń koronawirusem.
Nadal obowiązuje zakaz działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. Są tutaj jednak wyjątki. Otwarte mogą być sklepy, które sprzedają żywność, artykuły higieniczne (ale nie perfumerie, te pozostają zamknięte), budowlane i dla zwierząt, a także apteki i kioski z prasą.
Otwarte mogą być również obiekty świadczące usługi medyczne, bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, pralnicze lub gastronomiczne, ale te ostatnie tylko wtedy, gdy przygotowują i dostarczają żywność. Funkcjonować mogą również punkty odbioru przesyłek.
Nie można jednak w żadnej galerii handlowej sprzedawać na tzw. wyspach handlowych.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie