Zmiany personalne w kryzysie

Kryzys jest coraz bardziej odczuwalny przez sektor MSP. Kiedy część pracodawców planuje redukcję zatrudnienia, inni myślą o... zatrudnianiu nowych. Jak to możliwe?

18.03.2009 | aktual.: 18.03.2009 17:14

Od początku 2009 roku coraz częściej słyszy się o zwolnieniach grupowych, szeroko komentowanych przez media. Wiele firm nie przedłuża umów na czas określony, w ten sposób redukując zatrudnienie. Trudno przewidzieć, kiedy rynek pracy się ustabilizuje i pracownicy będą mogli odetchnąć z ulgą.

Zgodnie z badaniami firmy Manpower 10 proc. pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia. Podjęcie takiej decyzji nie jest proste, ale obecnie zmusza do tego sytuacja ekonomiczna.
_ Jeśli zachodzi potrzeba redukcji zatrudnienia przedsiębiorstwo musi się do tego przygotować. Po pierwsze, wszystko musi odbyć się zgodnie z Kodeksem Pracy. Po drugie, trzeba mieć świadomość, że pracownicy, którzy zostaną, prawdopodobnie będą obciążeni dodatkowymi obowiązkami. Są to dla nich nowe wyzwania _– zwraca uwagę Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

Tylko część firm zdecyduje się na redukcję zatrudnienia w najbliższym czasie. Badania Manpower dowodzą, że aż 69 proc. przedsiębiorstw nie przewiduje zmian personalnych w II kwartale 2009 roku. W tym samym okresie w 16 proc. firm planuje zatrudnianie nowych osób.

Jak głosi przysłowie: nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Kryzys mądrze wykorzystany może stać się dobrym motywatorem do optymalizacji zatrudnienia.

Szczególnie mikro, małe i średnie firmy borykają się z problemem właściwego doboru pracowników. A firma jest przecież jak żywy organizm. Ciągle się zmienia. W cyklu jej życia zmienia się też zapotrzebowanie na określonych pracowników. W czasie kryzysu każde przedsiębiorstwo musi przeanalizować racjonalność swojej polityki zatrudnieniowej. Jeśli zwolnienia są nieuniknione, trzeba dostosować całą strukturę zatrudnienia do nowej sytuacji. Może też okazać się, że firma będzie przy okazji poszukiwać nowych specjalistów z innych dziedzin. A w dobie rosnącego bezrobocia łatwiej będzie ich pozyskać.

_ Aby ustrzec się błędów warto sięgnąć do szkolenia „Praktyczne zarządzanie personelem w MSP” _– radzi Aneta Grzyb-Hejduk. Dowiemy się z niego, krok po kroku, jak zoptymalizować zatrudnienie w firmie. Zwolnienia nie zawsze są jedynym rozwiązaniem. Czasami warto zainwestować w pracownika i pomóc mu przekwalifikować się na inne, potrzebne aktualnie w firmie stanowisko.

Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 11 multimedialnych, bezpłatnych szkoleń on-line, dostępnych dla przedsiębiorców i pracowników z sektora MSP oraz dla planujących założenie własnego biznesu. Oprócz e-szkoleń, uczestnicy mogą korzystać z pomocy ekspertów oraz opiekunów dyżurujących przez 6 dni w tygodniu w godz. 8.00-20.00. Projekt realizowany jest przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Edukacji Interaktywnej estakada.pl. W projekcie wzięło udział ponad 60 tys. uczestników.

Więcej informacji: msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)