Trwa ładowanie...
d11thac

Zmiany w 500+. Świadczenie w przyszłości może przyjąć formę bonu

Rząd jest zachwycony funkcjonowaniem bonu turystycznego i już rozważa możliwość wypłacania w ten sposób również innych świadczeń. - Daje to gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz w programie "Money. To się liczy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejny bon? Polacy nie mówią nie.
Kolejny bon? Polacy nie mówią nie. (PAP Archiwum)
d11thac

Rządzący już biorą pod uwagę zmianę części świadczeń na bony. Pytana o tę sprawę przez money.pl wicepremier Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że "jest to droga, którą rząd chce podążać".

Jak mówiła w programie "Money. To się liczy" szefowa resortu rozwoju, dzięki elektronicznej formie bonu rząd ma pewność, że pieniądze zostaną wydane na usługi turystyczne i wypoczynek dzieci, a "nie na łatanie dziur w budżecie domowym". - Realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - powiedziała Jadwiga Emilewicz. I zapowiada podobne działania w przypadku innych świadczeń społecznych.

Dobroczynność a COVID-19" badanie przeprowadzone na zlecenie Orange. Jak pomagamy osobom starszym

Również prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w programie money.pl przyznała, że pandemia wymusiła pewne zmiany w programach. Większość spraw ma być załatwiane właśnie internetowo. - To jest wielki, nowy proces, który dokonał się w ramach działań wymuszonych przez covid. Ten kierunek mamy zamiar wykorzystać w szerokim zastosowaniu do naszych działań - powiedziała w programie "Money. To się liczy" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

d11thac

- Możemy patrzeć także z punktu widzenia innych świadczeń realizowanych przez państwo. Pracujemy nad tym, monitoring bonu turystycznego zostanie wykorzystany. Będzie to też wzmocnienie naszego PUE, myślę, że będziemy przechodzić w większości na obsługę przez internet - dodała Uścińska.

Obecnie wydatki rodzin z 500+ nie są w żaden sposób kontrolowane i zwykle stają się częścią budżetu domowego. Polacy chcą jednak zmian w programie i większej kontroli nad tym, na co przeznaczane są te pieniądze - wynika z badania "Super Expressu". Bon turystyczny może zmienić myślenie o wypłatach świadczeń, w tym również 500+ czy 300+.

Polacy, pytani przez dziennik o takie przemodelowanie programu 500+, w większości poparli to rozwiązanie. Aż 64 proc. wolałoby, aby zamiast formy gotówkowej świadczenie rodzinne było wydawane w postaci bonu na konkretne produkty czy usługi.

Zobacz: 500+ w formie bonu? Prezes ZUS: pracujemy nad różnymi rozwiązaniami

Niespełna co trzeci badany stwierdził, że zmiany w świadczeniu nie są potrzebne. Pozostałe 4 proc. nie było w stanie zdecydować, czy 500 plus powinno być wypłacane w formie bonu, podobnie jak Polski Bon Turystyczny - czytamy w "SE".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d11thac

Podziel się opinią

Share
d11thac
d11thac