Trwa ładowanie...

Zmiany w 500+. Świadczenie w przyszłości może przyjąć formę bonu

Rząd jest zachwycony funkcjonowaniem bonu turystycznego i już rozważa możliwość wypłacania w ten sposób również innych świadczeń. - Daje to gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz w programie "Money. To się liczy".

Share
Zmiany w 500+. Świadczenie w przyszłości może przyjąć formę bonuŹródło: PAP Archiwum
dsnggz5

Rządzący już biorą pod uwagę zmianę części świadczeń na bony. Pytana o tę sprawę przez money.pl wicepremier Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że "jest to droga, którą rząd chce podążać".

Jak mówiła w programie "Money. To się liczy" szefowa resortu rozwoju, dzięki elektronicznej formie bonu rząd ma pewność, że pieniądze zostaną wydane na usługi turystyczne i wypoczynek dzieci, a "nie na łatanie dziur w budżecie domowym". - Realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - powiedziała Jadwiga Emilewicz. I zapowiada podobne działania w przypadku innych świadczeń społecznych.

Dobroczynność a COVID-19" badanie przeprowadzone na zlecenie Orange. Jak pomagamy osobom starszym

Również prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w programie money.pl przyznała, że pandemia wymusiła pewne zmiany w programach. Większość spraw ma być załatwiane właśnie internetowo. - To jest wielki, nowy proces, który dokonał się w ramach działań wymuszonych przez covid. Ten kierunek mamy zamiar wykorzystać w szerokim zastosowaniu do naszych działań - powiedziała w programie "Money. To się liczy" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

dsnggz5

- Możemy patrzeć także z punktu widzenia innych świadczeń realizowanych przez państwo. Pracujemy nad tym, monitoring bonu turystycznego zostanie wykorzystany. Będzie to też wzmocnienie naszego PUE, myślę, że będziemy przechodzić w większości na obsługę przez internet - dodała Uścińska.

Obecnie wydatki rodzin z 500+ nie są w żaden sposób kontrolowane i zwykle stają się częścią budżetu domowego. Polacy chcą jednak zmian w programie i większej kontroli nad tym, na co przeznaczane są te pieniądze - wynika z badania "Super Expressu". Bon turystyczny może zmienić myślenie o wypłatach świadczeń, w tym również 500+ czy 300+.

Polacy, pytani przez dziennik o takie przemodelowanie programu 500+, w większości poparli to rozwiązanie. Aż 64 proc. wolałoby, aby zamiast formy gotówkowej świadczenie rodzinne było wydawane w postaci bonu na konkretne produkty czy usługi.

dsnggz5

Niespełna co trzeci badany stwierdził, że zmiany w świadczeniu nie są potrzebne. Pozostałe 4 proc. nie było w stanie zdecydować, czy 500 plus powinno być wypłacane w formie bonu, podobnie jak Polski Bon Turystyczny - czytamy w "SE".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

dsnggz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsnggz5
dsnggz5