Zmiany w emeryturach. Liczba wniosków większa o jedną czwartą
W IV kwartale wpłynie do ZUS o jedną czwartą wniosków emerytalnych więcej niż zwykle. 1 października wchodzi w życie obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można składać 30 dni przed uzyskaniem prawa do emerytury.
1 października wchodzi w życie obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można składać 30 dni przed uzyskaniem prawa do emerytury. Z tego powodu w IV kwartale wpłynie do ZUS o jedną czwartą wniosków emerytalnych więcej niż zwykle.
Co to oznacza dla klientów? Od czerwca w salach obsługi klienta każdy, kto potencjalnie będzie występował o ustalenie statusu emeryta, będzie mógł uzyskać dokładne informacje związane z przebiegiem swojego ubezpieczenia i dowiedzieć się, w jakiej wysokości emerytura mu przysługuje. Zainteresowani będą też mogli dowiedzieć się, jaka będzie ich emerytura, jeśli przedłużą swoją aktywność zawodową o rok czy o kilka lat.Ważne, by decyzja o przejściu na emeryturę była podejmowana w sposób świadomy i odpowiedzialny.
ZUS policzył ile dodatkowych wniosków może wpłynąć do poszczególnych oddziałów Zakładu w związku ze zmianą w prawie. Szacunki mają pomóc w logistycznym przygotowaniu się do obsługi zwiększonego ruchu klientów ZUS.
Rzecznik prasowy Zakładu Wojciech Andrusiewicz podał, że z obliczeń wynika iż maksymalnie o emeryturę może wystąpić 331 tys. 300 osób - o 24 proc. więcej, niż zwykle w IV kwartale. Standardowo wpływa prawie 1,4 mln wniosków, z czego 167 tys. składanych po raz pierwszy - podał.
Spośród 43 oddziałów ZUS najwięcej dodatkowych wniosków emerytalnych potencjalnie może wpłynąć do oddziału w Jaśle (34 proc.), Radomiu i Nowym Sączu (po 32 proc.) powyżej 30 proc. normalnego napływu wniosków spodziewanych jest również w oddziałach w Płocku, Opolu, Biłgoraju, Tomaszowie Mazowieckim, Rzeszowie i Białymstoku.
Najniższy odsetek dodatkowych wniosków może trafić do oddziałów ZUS Warszawa I (15 proc. ponad normalny wpływ), Zabrzu (16 proc. więcej), Chorzowie i Krakowie (po 17 proc. więcej). Do 20 proc. więcej niż normalny napływ może być też w oddziałach w Sosnowcu, Warszawa III i Rybniku.
Najwięcej nowych uprawnionych do emerytury w IV kwartale będzie w oddziale w Gdańsku (14.248 osób), Rzeszowie (11.850 osób) i Krakowie (11.560 osób). Powyżej 10 tys. osób jest też w oddziałach w Rybniku, Kielcach, Lublinie i Wrocławiu. Najmniejsza grupa osób uzyskujących prawo de emerytury w IV kwartale jest w Gorzowie Wielkopolskim (3.516 osób), Pile (3.576 osób) i Tarnowie (3.637 osób).
Rzecznik przypomniał, że są to obliczenia na podstawie danych ZUS. Przywrócenie niższego wieku emerytalnego nie oznacza obowiązku przechodzenia na emeryturę tylko uzyskanie praw emerytalnych. Ze statystyk Zakładu wynika, że z chwilą uzyskania prawa do emerytury występuje o jej przyznanie ok. 82 proc. uprawnionych.
Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego została podpisana przez prezydenta 19 grudnia. Od 1 października nie będzie już obowiązywało stopniowe podwyższanie wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę do 67 lat.