Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Niektórzy mogą się zdziwić
Karta Dużej Rodziny przejdzie zmiany w swoim cyfrowym wydaniu. Wszystko z powodu nowych przepisów.
21.02.2024 | aktual.: 21.02.2024 15:13
Rodziny wielodzietne muszą przygotować się na zmiany. Wszystko w związku z nowymi przepisami dotyczącymi Karty Dużej Rodziny.
Jak podaje "Wprost", na początku 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Modyfikacje dotyczyły wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, a także ustawy z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów i ustawy z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel.
Nowa Karta Dużej Rodziny
W związku ze zmianą prawa niezbędne jest wprowadzenie nowego wzoru elektronicznej Karty Dużej Rodziny. Wszystko po to, aby jej wizualizacja na urządzeniu mobilnym odpowiadała innym dokumentom elektronicznym.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że zmiany w elektronicznej Karcie Dużej Rodziny zaktualizują się automatycznie. Członkowie rodzin nie będą musieli podejmować żadnych działań, aby odebrać zmodernizowaną kartę po jej wdrożeniu. Zatem nie musimy obawiać się, że doszło do błędu, gdy zobaczymy nowy wzór.
Elektroniczną Kartę Dużej Rodziny znajdziemy w aplikacji mObywatel. Widnieją tam dane posiadacza karty oraz jej kod QR. Znajdziemy tam także listę partnerów karty i informację o tym, czy nasz dokument jest ważny.
Dla kogo Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci do 25. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności nie ma limitu wiekowego, który wykluczałby z ubiegania się o kartę.
Wysokość dochodów rodziców nie ma znaczenia. Wystarczy tylko złożyć wniosek, aby otrzymać kartę. Z jej cyfrowej wersji można korzystać również offline.
Zniżki i tani prąd z Kartą Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i ulg honorowanych zarówno w instytucjach publicznych, jak i prywatnych w całym kraju. Na stronie mobywatel.gov.pl czytamy, że dzięki niej możemy zgarnąć m.in.:
- zniżki na przejazdy kolejowe - rodzice lub małżonkowie rodziców mogą otrzymać 37 proc. rabatu na bilety jednorazowe i 49 proc. rabatu na bilety miesięczne,
- zniżki na paszport - 50 proc. w przypadku rodziców i 75 proc. w przypadku dzieci,
- darmowy wstęp do parków narodowych.
Poza tym uczestnicy programu mogą korzystać z szerokiej oferty podmiotów z różnych branż (np. spożywczej, odzieżowej, paliwowej czy rozrywkowej).
O tym, jak przydatna jest Karta Dużej Rodziny, jej posiadacze mogli przekonać się już na początku kryzysu energetycznego wywołanego wybuchem wojny w Ukrainie. Chcąc ograniczyć radykalny wzrost cen prądu, rząd zamroził ceny do konkretnych limitów zużycia.
Jak już pisaliśmy w WP, posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą zużyć więcej prądu, aby załapać się na cenę maksymalną (2000 kWh). Taki sam próg wyznaczono dla rolników. Natomiast gospodarstwa domowe, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami, muszą pilnować limitu 1800 kWh, a dla wszystkich pozostałych wyznaczono próg 1500 kWh.