Trwa ładowanie...
d3pt4oh

Zmiany w OFE likwidują ryzyko przekroczenia przez dług publ. 55 proc. PKB - Rostowski (powt.)

31.12. Warszawa (PAP) - Zmiany w OFE zaproponowane w czwartek przez rząd, definitywnie oddalają ryzyko przekroczenia przez dług publiczny poziomu 55 proc. PKB i nie będą miały...

d3pt4oh
d3pt4oh

31.12. Warszawa (PAP) - Zmiany w OFE zaproponowane w czwartek przez rząd, definitywnie oddalają ryzyko przekroczenia przez dług publiczny poziomu 55 proc. PKB i nie będą miały negatywnego wpływu na krajowy rynek SPW - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Dodał także, że obniżenie składki przekazywanej do funduszy obniży deficyt sektora finansów publicznych i dług publiczny w 2011 roku o trochę ponad 1 pkt proc. PKB.

"W punktach procentowych, w skali całego roku, zmiany w OFE obniżą deficyt sektora finansów publicznych i dług publiczny o trochę ponad 1 pkt proc. PKB, to daje jakieś 15 mld zł, w kolejnych latach będzie to około 1 pkt proc." - powiedział dziennikarzom w czwartek wieczorem Rostowski

"Już w przyszłym roku dług publiczny ustabilizuje się na obecnym poziomie, nie będzie rósł w relacji do PKB, a w kolejnych latach będzie już spadał. Planowane przez nas zmiany oddalają definitywnie groźbę przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego, czyli 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB" - dodał.

MF zakłada, że dług publiczny w relacji do PKB w 2010 roku wyniesie 53-53,5 proc.

d3pt4oh

Premier Donald Tusk po czwartkowym posiedzeniu rządu powiedział, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie fundusze emerytalne otrzymują obecnie. Dodał też, że projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu już w styczniu, a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

Premier zapowiedział, że zmiany zakładają także stworzenie dobrowolnego systemu ubezpieczeń, gdzie będzie można odprowadzać część składki do II i III filaru: najpierw 2 proc., następnie 3 proc., a od 2017 roku 4 proc. swojego dochodu i będzie można go odpisać od podstawy opodatkowania.

"3 proc. składki będzie można odprowadzać od 2014 lub 2015 roku, myślę jednak, że będzie to raczej od 2015 roku" - poinformował Rostowski.

"Ulga (odpis od podstawy opodatkowania - PAP) będzie obowiązywała od 2012 roku, w pierwszym okresie jej skutek dla budżetu będzie w wysokości ok. 1 mld zł" - dodał.

d3pt4oh

Zdaniem Rostowskiego zmiany w systemie emerytalnym nie odbiją się negatywnie na krajowym rynku papierów dłużnych.

"Myślę, że zmiany w OFE nie będą miały negatywnego wpływu na krajowy rynek SPW. Fakt, że będziemy emitowali mniej długu, spowoduje lepszą relację między popytem a podażą" - ocenił.

Minister poinformował także, że rząd w ramach zmian struktury inwestycyjnej OFE, będzie chciał dać większą możliwość inwestowania funduszom w akcje niż obligacje.

Rostowski podkreślił, że obniżenie długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych, za sprawą zmian w systemie emerytalnym, będzie miało pozytywny wpływ na kurs złotego i może przyczynić się do jego aprecjacji. (PAP)

bg/

d3pt4oh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pt4oh