Trwa ładowanie...
d15nctw
d15nctw

Zmiany w OFE służą doraźnym potrzebom budżetowym, a nie przyszłym emerytom - Aviva PTE (opinia)

30.12. Warszawa (PAP) - Proponowane przez rząd zmniejszenie wielkości składek kierowanych do funduszy emerytalnych służy doraźnym celom budżetowym, a nie interesom przyszłych...
Share
d15nctw

30.12. Warszawa (PAP) - Proponowane przez rząd zmniejszenie wielkości składek kierowanych do funduszy emerytalnych służy doraźnym celom budżetowym, a nie interesom przyszłych emerytów - uważa prezes Aviva PTE Paweł Pytel.

"Rząd bardzo poważnie zmniejsza składkę, inwestowaną w funduszach emerytalnych, dla doraźnych celów budżetowych. Chce wydawać na bieżące potrzeby ZUS znaczną część środków, które powinny być inwestowane na rynkach kapitałowych i pracować na przyszłe emerytury 15 milionów klientów OFE. Realne pieniądze ze składek, napływające do OFE, zamienia w dużym stopniu na zapisy komputerowe w ZUS. To istota tej propozycji" - powiedział Pytel, cytowany w komunikacie prasowym Aviva PTE.

"Zamiast działań na rzecz zwiększenia efektywności inwestycji OFE, rząd uszczupla środki inwestowane na czas, gdy sytuacja demograficzna będzie jeszcze trudniejsza niż obecnie" - dodał.

d15nctw

Jego zdaniem, rząd jest bardzo zdeterminowany, żeby wprowadzić w życie proponowane zmiany, dlatego przesunięcie do ZUS większej części składki, trafiającej dotychczas do OFE, zostanie zrealizowane na pewno i szybko.

"Bardziej mgliste są natomiast zapowiedzi wprowadzenia ulgi podatkowej na dodatkowe oszczędności emerytalne w trzecim filarze. Takie ulgi są potrzebne, dlatego nie należy ich traktować jako rekompensaty za obniżenie składki trafiającej do OFE. Trzeba pamiętać, że warunkiem skorzystania z takich ulg będzie zaoszczędzenie pieniędzy z domowego budżetu, podczas gdy lwia część obowiązkowo płaconej składki emerytalnej będzie wydawana na bieżące potrzeby ZUS, zamiast pracować na przyszłe emerytury" - powiedział prezes Aviva PTE.

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie otrzymują obecnie. Natomiast 5 proc. składki będzie na kontach osobistych w II filarze, ale ich operatorem będzie ZUS. Od 2017 roku 3,8 proc. składki odkładane będzie na konta osobiste.

Premier powiedział, że zmiany mogą wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku. (PAP)

pr/ jtt/

d15nctw

Podziel się opinią

Share
d15nctw
d15nctw