Trwa ładowanie...

Zmiany w pozwoleniach budowlanych. Wyjaśniamy, co z domkami letniskowymi

Już 19 września zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy budowlane. Uproszczone zostaną procedury. Głównie dotyczyć będą obiektów niezbędnych w gospodarstwie rolnym, ale nie tylko.

Zmiany w pozwoleniach budowlanych. Wyjaśniamy, co z domkami letniskowymiŹródło: East News, fot: Karol Makurat, REPORTER
ddw36oj

Od połowy września zmieniają się przepisy budowlane. Bez pozwolenia i zgłoszenia będzie można budować wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, jak np. garaże, altany, przydomowe ganki, oranżerie i np. tarasy.

Jest jednak pewne ograniczenie, a mianowicie powstające bez pozwolenia obiekty nie mogą być większe niż 35 mkw powierzchni.

Dodatkowo ważną informacją jest to, że bez zgłoszenia i zezwoleń nie można na działce do 500 mkw wybudować więcej niż dwóch takich obiektów.

ddw36oj

Budynki gospodarcze mają służyć np. do przechowywania narzędzi ogrodniczych. Wiata powinna być lekką konstrukcją bez fundamentów, gdzie dach oparty jest na słupach, a altana to lekka ażurowa konstrukcja. Oranżeria zaś powinna być w znacznej części przeszklona i powinna służyć do rekreacji i uprawy roślin.

Do naszej redakcji za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl, zgłaszają się czytelnicy z pytaniami w kwestii budowy domków letniskowych.

Rząd umożliwi legalizację niektórych samowoli budowalnych

Tu jednak nic się nie zmienia. Nowelizacja utrzymuje obecnie obowiązujące przepisy. Na budowę budynku rekreacji indywidualnej, czyli tak zwanego domku letniskowego, nie trzeba pozwolenia. Konieczne jest natomiast jego zgłoszenie właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Domki te jednak w swojej kubaturze nie mogą być większe niż 35 mkw. liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m² powierzchni działki.

ddw36oj

Jak wynika z ostatniego spisu powszechnego, na którym swoje szacunki opiera Open Finance, takich budynków jest w Polsce ok. 321 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddw36oj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddw36oj