Zmiany w Rekomendacji T mogą wpłynąć na ożywienie w segmencie kredytów
Związek Banków Polskich ocenia, że zmiany w Rekomendacji T mogą mieć wpływ na ożywienie w segmencie kredytów konsumenckich, jednak korzyści dla banków i klientów mogą być ograniczone - poinformowali przedstawiciele ZBP.
- Jest to krok w dobrym kierunku. Wydaje nam się, że w niektórych obszarach zmiany powinny być odważniejsze - powiedział we wtorek na konferencji prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.
Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich uważa, że powinien zostać zmieniony limit kwoty kredytów, przy której mogą być stosowane uproszczone zasady oceny zdolności kredytowej klientów detalicznych.
- Projekt rekomendacji dodatkowo dzieli banki na dwie kategorie, w dużym stopniu rozgraniczane uznaniowo przez KNF - powiedział Zygierewicz.
Dodatkowo przedstawiciele ZBP uważają, że zmiana rekomendacji nie miałaby pozytywnego wpływu na banki specjalizujące się w kredytach samochodowych.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przedstawiła w ubiegłym tygodniu projekt nowej Rekomendacji T, która regulować ma działalność banków w obszarze kredytów konsumenckich. Zgodnie z planami KNF banki, które w okresie ostatnich sześciu miesięcy miały współczynnik wypłacalności powyżej 12 proc. i wskaźnik Core Tier 1 powyżej 9 proc., będą mogły stosować uproszczone zasady oceny zdolności kredytowej klientów detalicznych.
Wśród wymogów ostrożnościowych KNF oprócz współczynnika wypłacalności i Core Tier 1 wymienia także spełnienie wszystkich norm płynnościowych określonych przez Komisję, a także nie niższy niż 2,5 wynik badania i oceny nadzorczej w zakresie ryzyka kredytowego i zarządzania. Ten ostatni warunek obowiązywać ma od 2014 roku.
Zgodnie z projektowaną Rekomendacją T banki stosując uproszczone zasady badania zdolności kredytowej będą mogły udzielać między innymi kredytów i pożyczek ratalnych do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (wg danych na koniec sierpnia ok. 7,4 tys. zł). W modelu tym bank wyliczać będzie zdolność kredytową m.in. na podstawie oświadczenia klienta o wysokości osiąganych dochodów oraz ponoszonych wydatkach.
Nowa Rekomendacja T ma wejść w życie od 2013 roku, jednak KNF daje bankom kwartał na dostosowanie się do jej zapisów.
Według danych Związku Banków Polskich uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej klientów detalicznych nie spełnia nieco ponad 100 banków, w tym kilkanaście komercyjnych.