Trwa ładowanie...
pkp
21-11-2013 15:58

Zmiany w rozkładzie PKP Intercity wymuszone głównie przez remonty

366 pociągów, w tym 40 międzynarodowych - tyle połączeń ujęto w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie 15 grudnia b. Jak poinformował w czwartek przewoźnik, zmiany w rozkładzie są efektem trwających remontów torów.

Zmiany w rozkładzie PKP Intercity wymuszone głównie przez remontyŹródło: Thinkstockphotos
d2a3hph
d2a3hph

Zgodnie z prawem, roczny rozkład jazdy pociągów zaczyna obowiązywać o północy w nocy z soboty na niedzielę w drugi weekend grudnia. Przewoźnicy i zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka PKP PLK mają obowiązek poinformować pasażerów o zmianach z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska, w nowym rozkładzie przewoźnik uwzględnił 326 pociągów krajowych i 40 międzynarodowych. Liczba składów w standardzie Express InterCity (EIC) wzrośnie z 49 do 63. Nowe pociągi tej kategorii pojadą z Warszawy do Bydgoszczy i Trójmiasta, z Olsztyna do Krakowa i Zakopanego oraz z Warszawy do Zielonej Góry.

Na torach pojawią się również dodatkowe połączenia kategorii Twoje Linie Kolejowe (TLK), m.in. na liniach łączących stolicę z Bydgoszczą, Białymstokiem, Częstochową oraz na trasach Poznań - Szczecin, Wrocław - Poznań i Gdynia - Bydgoszcz - Wrocław - wskazała rzeczniczka.

Jak zapowiada przewoźnik, pasażerowie muszą liczyć się z tym, że trwające remonty kolejowe wymusiły zmiany godzin i tras kursowania pociągów. - Obecnie inwestycje realizowane są na blisko 3 200 km torów, czyli na 16 proc. wszystkich użytkowanych tras kolejowych w Polsce oraz wielu obiektach inżynieryjnych - poinformowała Szopowska.

d2a3hph

Przykładowo pociągi z Warszawy do Krakowa i Katowic odjeżdżać będą co dwie godziny, jednak ich liczba i czasy przejazdów będą inne niż te, do których przywykli pasażerowie. Dodatkowo - ze względu właśnie na remonty, dłużej niż do tej pory potrwa przejazd na trasie Wrocław - Poznań, ze stolicy do Białegostoku oraz na linii Przemyśl - Kraków - Katowice.

Krócej o ponad godzinę będzie można przejechać z Warszawy do Gdańska przez Iławę, z Warszawy do Przemyśla czy ze stolicy do Zielonej Góry.

Nowy rozkład jazdy jest dostępny w internecie, PKP Intercity rozda też ponad 200 tys. ulotek informacyjnych z nowym rozkładem jazdy. W dniach 12-16 grudnia br., na 19 największych dworcach w Polsce pasażerom będzie pomagać 130 informatorów spółki.

d2a3hph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a3hph