Zmiany w urlopach
Wprowadzenie urlopów ojcowskich także dla funkcjonariuszy służb mundurowych przewiduje m.in. senacki projekt zmian w kilku ustawach, w tym o policji, nad którymi w czwartek prace rozpoczęła sejmowa komisja.
17.03.2011 | aktual.: 18.03.2011 08:47
"Funkcjonariusze w zależności od miejsca pracy i płci mają zróżnicowany dostęp do uprawnień rodzicielskich. Celem tej ustawy jest zrównanie uprawnień rodzicielskich funkcjonariuszy z uprawnieniami rodzicielskimi pracowników, gwarantowanych przepisami kodeksu pracy" - pokreślono w uzasadnieniu projektu.
Proponowane zmiany dotyczą policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zarekomendowała sprawozdanie podkomisji (nie zgłoszono żadnych poprawek) i skierowała projekt do dalszych prac.
Z początkiem 2010 r. do kodeksu pracy wprowadzono urlopy ojcowskie w wymiarze jednego tygodnia. Od 2012 r. urlop dla ojców będzie trwał dwa tygodnie. Ponadto od zeszłego roku pracownicy mają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego, z tego urlopu może skorzystać również mężczyzna.
Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w styczniu 2010 r. na urlopie ojcowskim było tylko 75 mężczyzn, w maju - już 1,6 tys. Od 1 stycznia do końca października 2010 r. z urlopów ojcowskich skorzystało prawie 14,5 tys. pracowników.