Trwa ładowanie...

Zmiany w urlopach. Pracownikom to się nie spodoba

Ministerstwo Rozwoju opublikowało aktualizację tarczy antykryzysowej. Nie wszystkim pracownikom się spodoba: jeden z przepisów czasowo zawiesza obowiązek odbierania zaległego urlopu do 30 września bieżącego roku. Dzięki temu pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody.

Share
Zmiany w urlopach. Pracownikom to się nie spodoba
Źródło: Materiały prasowe
d3kb1va

W kolejnej wersji tarczy antykryzysowej zapisano, że zawieszona zostanie zasada, zgodnie z którą niewykorzystany urlop z poprzedniego roku pracownik musi wykorzystać do 30 września bieżącego roku. W związku z trudna sytuacją na rynku, to pracodawca będzie miał prawo wskazać pracownikowi termin, w jakim ten ma wykorzystać zaległe wolne dni.

Po co ta zmiana? Zdaniem Ministerstwa Rozwoju pozwoli to odkorkować firmy w okresie wakacyjnym, ponieważ to w tym czasie pracownicy najczęściej odbierają zaległe wolne. Resort podaje, że pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na zaległy urlop "bez jego zgody".

"W okresie epidemii pozwoli to pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym" - czytamy w komunikacie resortu, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

Obejrzyj: Wakacje za granicą? Rzecznik rządu przypomina o konkretnej sytuacji

d3kb1va

- Idea słuszna. Elastyczność urlopowa jest jak najbardziej pożądana. Mechanizmy rynku pracy powinny dawać swobodę pracodawcy i pracownikowi. To jest taka prosta regulacja, która pozwala obu stronom dogrywać część szczegółów kontraktu zawodowego - powiedział dr Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy doradztwa HR Sedlak&Sedlak.

To nie jedyne postanowienie, które może zasmucić pracowników. W projekcie mowa jest również o ograniczeniu wysokości odpraw i odszkodowań za rozwiązanie "stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług". Zgodnie z nowymi zasadami pracownikowi będzie przysługiwać maksymalnie 10-krotność minimalnej pensji, która obecnie wynosi 2,6 tys. brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3kb1va

Podziel się opinią

Share
d3kb1va
d3kb1va