Trwa ładowanie...
wpr

Zmiany w WPR? Dzisiaj rozpoczynają się negocjacje

Negocjacje w sprawie reformy unijnego rolnictwa już na finiszu, ale nie wiadomo czy skończą się kompromisem. Dziś w Brukseli przedstawiciele krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego spróbują porozumieć się na temat zmian we Wspólnej Polityce Rolnej do 2020 roku.

Share
Zmiany w WPR? Dzisiaj rozpoczynają się negocjacje
Źródło: Thinkstockphotos
d3jllux

Negocjacje w sprawie reformy unijnego rolnictwa już na finiszu, ale nie wiadomo, czy skończą się kompromisem. Dziś w Brukseli przedstawiciele krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego spróbują porozumieć się na temat zmian we Wspólnej Polityce Rolnej do 2020 roku.

Na porozumienie dziś, a najpóźniej do końca tygodnia liczy Komisja Europejska. Komisarz do spraw rolnictwa Dacian Ciolos przestrzegał wczoraj, że w przypadku fiaska negocjacji, przepisy nie zostaną przyjęte w tym roku, a to oznacza opóźnienia w wypłatach unijnych funduszy. -Straty dla rolników będą duże, bo nie dostaną części pieniędzy od nowego roku jeśli nie uda nam się osiągnąć porozumienia - powiedział unijni komisarz.

Wczoraj ministrowie rolnictwa 27 krajów uzgodnili wspólne stanowisko na negocjacje z europosłami. Poparli polski postulat dotyczący zwiększenia puli pieniędzy na dopłaty bezpośrednie.

Warszawie zależało na tym, by mogła przesuwać na dotacje 25 procent unijnych funduszy z programu wspierającego rozwój obszarów wiejskich. Kraje członkowskie są gotowe natomiast pójść na inne ustępstwa i zgodzić się na żądania Europarlamentu dotyczące ograniczenia najwyższych dopłat i zwiększenia dofinansowania z unijnego budżetu programów rozwoju wsi.

d3jllux

Podziel się opinią

Share
d3jllux
d3jllux