Trwa ładowanie...
d7j3fg8
finanse
01-10-2009 17:51

Zmienność kursu PLN we IX mniejsza, jednak wciąż za duża do wejścia do ERM2 - MF

1.10.Warszawa (PAP) - Zmienność kursu złotego we wrześniu zmniejszyła się, zmienność ERV względem euro wyniosła 10,0 wobec 15,0 zanotowanych w sierpniu, jednak nadal wahania kursu...

d7j3fg8
d7j3fg8

1.10.Warszawa (PAP) - Zmienność kursu złotego we wrześniu zmniejszyła się, zmienność ERV względem euro wyniosła 10,0 wobec 15,0 zanotowanych w sierpniu, jednak nadal wahania kursu są zbyt wysokie, aby włączyć złotego do ERM2 - wynika z październikowego Monitora konwergencji nominalnej opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.

"Zmienność na rynku walutowym we wrześniu zmniejszyła się w porównaniu z poprzednimi miesiącami: zmienność ERV kursu złotego względem euro wyniosła 10,0 w ujęciu miesięcznym (w porównaniu z 15,0 w sierpniu)" - podało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Euro w komunikacie.

"Znalazło to również odzwierciedlenie w powolnym spadku ERV w ujęciu kwartalnym oraz innych miar zmienności" - dodali autorzy raportu.

Zaznaczyli jednocześnie, że bieżąca zmienność EUR/PLN wciąż przekracza poziomy sprzed nasilenia się kryzysu finansowego we wrześniu 2008 r. oraz zmienności innych walut w okresie przed ich włączeniem do ERM2.

d7j3fg8

"Choć różnica nie jest już tak znacząca jak w poprzednich miesiącach. Wśród walut UE-27, najwyższą skalę wahań względem EUR obserwowano w ostatnim miesiącu dla brytyjskiego funta" - podkreślili analitycy resortu finansów.

Z monitora wynika także, że aktualnie Polska wypełnia tylko kryterium stóp procentowych.

"Średnia długoterminowa stopa procentowa w ostatnich 12 miesiącach wynosiła 6,1 proc. i była o 0,5 pkt proc. niższa niż wartość referencyjna" - podano w raporcie MF.

Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z 3 państw Unii Europejskiej o najbardziej stabilnych cenach: Irlandii, Portugalii i Luksemburga.

d7j3fg8

W sierpniu wartość referencyjna dla kryterium stabilności cen obniżyła się do 1,7 proc. z 2,2 proc. w lipcu i była najniższa w historii.

"Jej szybki spadek w ostatnich miesiącach odzwierciedla efekty kryzysu gospodarczego, widoczne w całej UE, w szczególności, w niektórych państwach Europy Zachodniej" - napisano w monitorze.

"Łagodniejszy przebieg kryzysu w polskiej gospodarce spowodował, że średnie tempo wzrostu indeksu HICP w Polsce w ostatnich 12 miesiącach wyniosło 4,0 proc. i w konsekwencji odchylenie od wartości referencyjnej pogłębiło się do 2,3 pkt. proc." - dodano.

Wiosenne prognozy KE przewidują wypełnienie kryterium stabilności cen w drugim kwartale 2010 r. (PAP)

bg/ jtt/

d7j3fg8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7j3fg8