Trwa ładowanie...
d2qxow5
euro
22-01-2009 11:53

Zmienny sentyment

Przedstawiciele nowej administracji amerykańskiej starają robić wszystko by przywrócić zaufanie do systemu finansowego i powstrzymać dalszą zapaść sektora bankowego.

d2qxow5
d2qxow5

W odróżnieniu od administracji Busha, ekipa Obamy ma zamiar zastosować metodę zdecydowanych i drastycznych działań. Tak wynika przynajmniej z wypowiedzi kandydata na sekretarza skarbu Timothy Geithnera, którego wystąpienie stało się pretekstem dla rynków do odreagowania wcześniejszych spadków. Jednak kampania wyborcza już dawno się skończyła i kolejne zapowiedzi działań rynki będą przyjmować bez większego entuzjazmu. Inwestorzy oczekują konkretów. Rynkom pomogły głównie dobre wyniki IBM i Apple. Są nadal firmy, które opierają się w dużym stopniu kryzysowi - to bardzo pocieszająca wiadomość. W najbliższych dniach spodziewamy się zwiększonej zmienności na indeksach ze względu na napływające raporty kwartalne spółek. Sentyment będzie zmieniał się dość płynnie i można oczekiwać dużych skoków futuresów między zamknięciem sesji w USA a porannym otwarciem w Europie.

Od dłuższego czasu obligacje amerykańskie nie reagują na złe wiadomości ze strefy makro - tzn. nie reagują spadkiem rentowności. Istnieje spora szansa, że rentowności są bliskie minimów trendu i rynek zacznie dyskontować wzrost rentowności w miarę stabilizowania się gospodarki. W końcu wszystkie dotychczasowe i przyszłe działania stymulujące gospodarkę amerykańską będą dużo kosztować - emisja papierów skarbowych drastycznie wzrośnie. Fundamentalnie rynek obligacji jest nie atrakcyjny. Sygnały techniczne mogą niedługo się pojawić. Dolar w krótkim terminie będzie reagował na zachowanie się giełd. W dłuższym terminie pakiet stymulacyjny powinien odbić się negatywnie na notowaniach amerykańskiej waluty.

EURPLN

Trend wzrostowy na EURPLN wyhamował i notowania złotego oscylują w pobliżu 4,30 za euro. Najszybsza linia trendu wzrostowego zadziałała jako wsparcie techniczne. Bliskość górnej linii kanału wzrostowego może skłaniać do realizacji zysków przy kolejnym podejściu w kierunku 4,40. Zakres korekty spadkowej jest podobny do poprzedniej korekty, więc należy założyć utrzymanie się trendu wzrostowego dopóki rynek nie zweryfikuje tego założenia. W dalszym ciągu preferujemy zajmowanie długich pozycji na korektach spadkowych. Najbliższym istotnym wsparciem pozostaje 4,20.

EURUSD

Odbicie na giełdach i silna zwyżka notowań spółek z sektora finansowego pogorszyła sentyment do dolara. Eurodolar testuje linie trendu spadkowego oraz opór wynikający z poprzedniego minimum lokalnego. Utrzymanie się oporu przy linii trendu będzie sygnałem potwierdzającym trend spadkowy na EURUSD. Przełamanie linii trendu może doprowadzić do ponownego testu strefy oporu przy 1,33-1,338. Zwyżka cen ropy oraz dobre zachowanie złota i srebra sygnalizują, że rynek nie spodziewa się większego umocnienia dolara z obecnych poziomów. Dalsze zachowanie eurodolara będzie jednak mocniej uzależnione do kondycji giełdy amerykańskiej. Trend w dalszym ciągu sprzyja zajmowaniu krótkich pozycji w euro.

d2qxow5

GBPUSD

Funt w dalszym ciągu zachowuje się słabo w stosunku do głównych walut światowych. Wczoraj waluta brytyjska ustanowiła kolejne historyczne minimum do jena. Konsolidacja na GBPUSD między 1,40 od góry i 1,37 od dołu jest pierwszą próbą zatrzymania trendu spadkowego. Najprawdopodobniej inwestorzy posiadający dotychczas krótkie pozycje w funcie postanowili zrealizować zyski. Można zauważyć pewną dywergencję w zachowaniu funta: ostatnia fala osłabienia przełożyła się na nowe minima notowań do dolara i jen, ale do euro i franka funt już nie ustanowił nowych minimów.

USDJPY

Wczorajsze wyłamanie w dół na parach jenowych pod koniec sesji europejskiej okazało się fałszywe. Cały ruch wyglądał dość dziwnie jeśli wziąć pod uwagę, że w tym samym czasie giełdy zachowywały się stabilnie. Przelot był bardzo szybki i prawdopodobnie uruchomił dużo zleceń stop loss. Takich ruchów może być w najbliższym czasie więcej ze względu na niską płynność i dlatego sugerujemy dostosowanie wielkości zajmowanych pozycji na parach jenowych do panujących warunków rynkowych. Mimo korekty wzrostowej trend na jenie ciągle sprzyja zajmowaniu długich pozycji w japońskiej walucie

IDMSA.PL

d2qxow5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qxow5