Trwa ładowanie...

Znana polska firma wstrzymuje produkcję na rynek rosyjski. "W obliczu ataku zbrojnego podjęta została decyzja"

Amica wstrzymuje produkcję sprzętów przeznaczonych na rosyjski rynek - poinformowała spółka w środowym komunikacie. Przyznaje przy tym, że w tym momencie nie da się dokładnie określić, jakie skutki finansowe przyniesie ta decyzja. Podkreśla też, nie importuje na potrzeby wytwarzania swoich produktów żadnych komponentów z Rosji.

W reakcji na rozpętanie wojny w Ukrainie z Rosji biznes w Rosji wstrzymało wiele zachodnich firm. Na zdjęciu usta witryna sklepowa w Moskwie W reakcji na rozpętanie wojny w Ukrainie z Rosji biznes w Rosji wstrzymało wiele zachodnich firm. Na zdjęciu usta witryna sklepowa w Moskwie Źródło: EPA, PAP
d3f8tcf
d3f8tcf

"W obliczu ataku zbrojnego wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę podjęta została decyzja o wstrzymaniu produkcji przeznaczonej na rynek rosyjski" - czytamy w raporcie bieżącym spółki. "Emitent wskazuje także, że nie importuje na potrzeby wytwarzania swoich produktów komponentów z Federacji Rosyjskiej" - podaje Amica.

Zbyt duże ryzyko

Jak uzasadnia znany producent AGD, w jego ocenie obecnie produkcja wyrobów na ten rynek "wiąże się z ryzykami związanymi z całokształtem otoczenia geopolitycznego i gospodarczego".

Amica przyznaje, że dziś nie jest jeszcze w stanie precyzyjnie wskazać, jak ta decyzja wpłynie na sytuację firmy i jej wyniki finansowe. Jak zapewnia, na bieżąco monitoruje wpływ sankcji wobec Rosji na działalność Grupy Kapitałowej Amica, a także kontrsankcji nakładanych przez Rosję na państwa Zachodu.

d3f8tcf

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sankcje na Rosję. "Wiele polskich firm nie jest w stanie odciąć się z dnia na dzień"

W przypadku identyfikacji ich istotnego negatywnego wpływu na działalność firmy Amica będzie o tym informować w ewentualnych kolejnych komunikatach.

Na koniec września ubiegłego roku sprzedaż w Europie Zachodniej stanowiła ponad 43 proc. przychodów grupy, 26 proc. przypadało na rynek polski. Rynek wschodni stanowił 15,8 proc. przychodów, północny 8,1 proc., a południowy 6,8 proc.

d3f8tcf

Zachód odwraca się od Rosji

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę działalność w tym kraju zawiesiło wiele zachodnich firm. Wśród nich są m.in. McDonald's, Coca-Cola, PepsiCo (zawiesiła część działalności), Heineken czy Ikea. Niektóre firmy na stałe żegnają się z tym rynkiem. Tak zrobiła m.in. tak zwana wielka czwórka firm zajmujących się audytem: Deloitte, EY, KPMG i PwC. Zachodnie państwa nałożyły też na Rosję szereg sankcji, które uderzają w gospodarkę tego kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f8tcf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3f8tcf