Trwa ładowanie...

Zniżka na paliwo dla dużych rodzin. Nawet seniorzy tankują taniej

Dzięki zmianom w Karcie Dużej Rodziny nawet seniorzy mogą skorzystać ze zniżek na paliwo i nie tylko. To oszczędność od 8 do 10 gr na litrze, ale też ulgi na przejazdy pociągami czy zniżki w markecie.

Zniżka na paliwo dla dużych rodzin. Nawet seniorzy tankują taniejŹródło: East News, fot: eastnews
dpyy97t
dpyy97t

Od 1 stycznia z Karty Dużej Rodziny mogą skorzystać wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu dzieci - wyjaśnia na łamach "Faktu" Urszula Mańkowska z Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu. To oznacza, że nawet jeśli dzieci są już dorosłe to i tak karta rodzicom się należy.

To daje szereg udogodnień, choćby na wybranych stacjach paliw. M.in. Orlen, Lotos, Circle K czy Shell oferują od 8 do 10 gr rabatu na litrze paliwa dla osób, które posiadają Kartę Dużej Rodziny (KRD). Jednak nie każdy rodzic trojga i więcej dzieci wie, że przysługuje mu karta tylko dlatego, że dzieci wychował i nie muszą być one niepełnoletnie. A programem może być objętych nawet kilkaset tysięcy takich osób.

Obejrzyj: 500+. Urzędnicy podnoszą sprawę kosztów obsługi

Jak dostać KRD?

By otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie miasta czy gminy (lub innym urzędzie, jeśli organ miejski czy gminny na to wskażą). Wniosek można też uzupełnić i złożyć elektronicznie - przez internet za pośrednictwem portalu Emp@atia. Jego złożenie jest darmowe.

dpyy97t

Z KRD mogą korzystać zarówno rodzice (dożywotnio), jak i dzieci (do 18 roku życia lub do 25. jeśli kontynuują naukę). Oprócz plastikowej karty istnieje też karta mobilna. Jest wyświetlana w aplikacji mKDR.

Dzięki karcie można dostać m.in.:

- zniżki na przejazdy kolejowe: 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne (ojciec, matka, macocha i ojczym);
- 50 proc. ulgi opłaty za paszport (ojciec, matka, macocha i ojczym);
- 75 proc. ulgi opłaty za paszport (dzieci);

oraz wiele innych zniżek, które oferują różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne.

Na oficjalnych stronach Ministerstwa Cyfryzacji można znaleźć wyszukiwarkę partnerów Karty Dużej Rodziny. Są tam udostępnione informacje o wszystkich instytucjach państwowych i firmach prywatnych, które oferują zniżki oraz informację, jaka jest wysokość tych zniżek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpyy97t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpyy97t