Trwa ładowanie...

Został niecały miesiąc na odzyskanie podatku

Jeszcze w rozliczeniu za grudzień można skorzystać z ulgi na złe długi z faktur wystawionych w 2007 r. Spełnienie warunków wymaga jednak trochę zachodu. O tym terminie muszą pamiętać wszyscy podatnicy, którzy mają niezapłacone faktury sprzed dwóch lat.

Share
Został niecały miesiąc na odzyskanie podatkuŹródło: Jupiterimages
d29kmmv

Aby odzyskać wykazany w nich i odprowadzony do urzędu podatek, muszą m.in. wysłać zawiadomienie do nierzetelnego kontrahenta i uzyskać potwierdzenie jego odbioru.

Niepłacone przez pół roku

Ulga na złe długi to szansa na zwrot podatku dla firm, które mają kłopoty z niepłacącymi klientami. Na jego odzyskanie pozwala art. 89a ust. 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, że podatnik ma prawo skorygować VAT należny od dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, jeśli uprawdopodobni nieściągalność wierzytelności. Będzie to możliwe, gdy należność nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Jeśli więc dłużnik nie zapłacił nam przez pół roku, możemy skorygować VAT.

Na skorzystanie z ulgi mamy tylko dwa lata (liczone od końca roku, w którym wystawiono fakturę). Oznacza to, że w 2010 r. nie będzie już można odzyskać VAT z faktur z 2007 r.

d29kmmv

Konieczne zawiadomienie

Jeśli chcemy skorzystać z ulgi na złe długi, musimy poinformować nierzetelnego kontrahenta o zamiarze skorygowania podatku. Ulga przysługuje, jeśli dłużnik nie ureguluje należności w ciągu 14 dni od otrzyma- nia zawiadomienia. Ale korektę możemy zrobić dopiero w rozliczeniu za okres (miesiąc lub kwartał), w którym dostaliśmy potwierdzenie jego odbioru.

Niestety, mogą wystąpić trudności, jeśli kontrahent unika korespondencji. Korekta u sprzedawcy powoduje, że nabywca musi oddać odliczony wcześniej podatek naliczony. Nie zależy mu więc na współpracy.

Co zrobić, jeśli dłużnik nie odbiera zawiadomienia? Jak pisaliśmy w “Rz" z 3 lipca, są wątpliwości, czy w takiej sytuacji można zastosować przepisy ordynacji podatkowej o doręczeniach.

- Fiskus ostatnio na szczęście potwierdza, że jest to możliwe - wyjaśniała doradca podatkowy Hanna Kozłowska na V Dorocznej Konferencji Rachunkowości (zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pod patronatem “Rzeczpospolitej"). - Wystarczy więc, że wierzyciel dwukrotnie wyśle zawiadomienie i otrzyma zwrotkę z adnotacją “adresata nie zastano". Takie zawiadomienie jest skuteczne i może skorzystać z ulgi.

d29kmmv

O zamiarze skorygowania podatku trzeba też poinformować urząd skarbowy. Dłużnikowi przesyłamy także zawiadomienie o samej korekcie (kopię tego pisma wysyłamy fiskusowi).

- Urzędy potwierdzają też, że sprzedawca może odzyskać VAT z faktury również wówczas, gdy nabywca ją zakwestionował - mówiła Hanna Kozłowska. - Oczywiście pod warunkiem, że dokumentuje ona czynności, które zostały wykonane i powinny być opodatkowane.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba też spełnić inne warunki, m.in. sprawdzić, czy dłużnik jest czynnym podatnikiem VAT w momencie dokonywania korekty. ∑

Warunki ulgi

Skomplikowana procedura
Co zrobić, aby skorzystać z ulgi na złe długi?

  1. Sprawdź, czy minęło 180 dni od terminu płatności należności z faktury.
  2. Ustal, czy w dniu dostawy towaru lub świadczenia usługi kontrahent był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji i czy są spełnione pozostałe warunki ulgi.
  3. Zawiadom dłużnika o zamiarze korekty.
  4. Jeśli masz potwierdzenie odbioru zawiadomienia od kontrahenta i jest on nadal zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, zrób korektę.
  5. Poinformuj o niej urząd skarbowy i dłużnika.
  6. Kopię pisma do dłużnika przekaż do urzędu skarbowego.

Przemysław Wojtasik
Rzeczpospolita

d29kmmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29kmmv
d29kmmv