Trwa ładowanie...

Zostawiłeś bagaż bez opieki? Czeka cię kara

Koniec z paleniem e-papierosów, jeżdżeniem na deskorolkach i zostawianiem walizek bez opieki na dworcach. Nowe rozporządzenie ministerstwa infrastruktury.

Zostawiłeś bagaż bez opieki? Czeka cię karaŹródło: Pixabay.com
d3z4w17
d3z4w17

- Dostosowanie przepisów do rzeczywistości i pojawianie się nowych zagrożeń, w tym potencjalnego zagrożenia terrorystycznego w pociągach i na obszarze kolejowym - to główny powód ważnych dla pasażerów zmian, jakie chce wprowadzić Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Terroryzm w Europie

Dziennikarze gazety dotarli do projektu zmian rozporządzenia, które ma zostać ogłoszone w drugim kwartale 2018 roku. Przewiduje ono m.in. kary za pozostawienie bez opieki bagażu na dworcach kolejowych a także w pociągach. Dotąd nie można było za to karać.

- W związku z ryzykiem potencjalnego zagrożenia terrorystycznego, polegającego na możliwości pozostawienia ukrytego w bagażu ładunku wybuchowego na obszarze kolejowym, zaistniała konieczność wprowadzenia odpowiednich zmian w rozporządzeniu - tłumaczy gazecie Szymon Huptyś, rzecznik ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

d3z4w17

Plaga pozostawiania na dworcach bagaży bez opieki przybiera na sile. O ile w 2014 roku takich przypadków zgłoszono 158, o tyle dwa lata później było ich już 911. Tymczasem każdy pozostawiony bezpańsko bagaż to potencjalne zagrożenie. Może zawierać np. bombę albo materiały wybuchowe. Dlatego najważniejszy zakaz w projektowanych zmianach dotyczy, jak zauważa "Rz", pozostawiania bez opieki "bagaży, pakunków lub innych przedmiotów poza miejscami do tego wyznaczonymi".

Ministerstwo chce też wprowadzenia innych obostrzeń na dworcach i w pociągach. Mają dotyczyć m.in. palenia elektronicznych papierosów czy jeżdżenia na hulajnogach i deskorolkach. Poza tym zakazem objęte zostanie wnoszenie, posiadanie oraz używanie wyrobów pirotechnicznych i niebezpiecznych narzędzi.

d3z4w17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z4w17