Trwa ładowanie...
d117tc3

ZPL: Prognozowany wzrost rynku leasingu to 21,5% r./r w 2016 r.

Warszawa, 27.07.2016 (ISBnews) - Łączne finansowanie udzielone przez firmy leasingowe wyniosło 28,1 mld zł w I półroczu 2016 r., co oznacza wzrost o 17,7% w skali roku. Według szacunków ekspertów ZPL wzrost rynku leasingu na koniec 2016 roku powinien wynieść 21,5%, a branża sfinansuje w tym roku 43,1% nakładów inwestycyjnych firm w aktywa ruchome, podał Związek Polskiego Leasingu (ZPL) 

Share
d117tc3

?Branża leasingowa ma coraz większy wpływ na tworzenie PKB w Polsce. Relacja wartości inwestycji współfinansowanych przez sektor leasingowy do łącznego PKB w Polsce na poziomie 3,14 % jest na znacznie wyższym poziomie niż w pozostałych krajach europejskich. Łączna wartość inwestycji sfinansowanych przez polskich leasingodawców w I półroczu wyniosła 28,1 mld zł przy 17,7 proc. (r/r) dynamice rynku" - powiedział przewodniczący Związku Polskiego Leasingu Andrzej Krzemiński, podczas konferencji prasowej.

ZPL podał, że łączna wartość aktywnego portfela branży leasingowej na dzień 30.06.2016 w kwocie 97,24 mld zł (89,36 mld zł dla ruchomości i 7,88 mld zł dla nieruchomości) jest porównywalna z wartością salda kredytów inwestycyjnych udzielonych firmom przez banki (107,1 mld zł, wg stanu na 30.06.2016). Leasing to wciąż główne, obok kredytu, zewnętrzne źródło finansowania inwestycji pracujących w gospodarce.

Struktura łącznego finansowania w I półr. br. kształtuje się następująco: pojazdy lekkie stanowią 41,2%, transport ciężki 31,7%, maszyny i urządzenia łącznie z IT 25,3%, nieruchomości 1,2%.

Krzemiński podkreślił także, że motorem rozwoju rynku leasingu są pojazdy lekkie, które w I półroczu zanotowały wzrost o 32% r/r do 11,57 mld zł. Rejestracja nowych aut osobowych i dostawczych wzrosła r/r o 19% i osiągnęła poziom 240,5 tys. sztuk.

d117tc3

?Wzrost segmentu pojazdów lekkich jest mocno skorelowany z trendami w polskiej gospodarce: popyt krajowy rośnie w oparciu o wydatki konsumentów (co napędza obroty w handlu detalicznym)
, poprawia się kondycja finansowa przedsiębiorstw, nastroje konsumentów są dobre. Na rynek wpływa też mocny impuls fiskalny dla zakupu aut, szczególnie w segmencie premium (możliwość odliczenia 50% VAT przy zakupie oraz 50% VAT-u od paliwa). Przekłada się to na znacznie szybciej rosnące rejestracje nowych pojazdów na firmy niż na klientów indywidualnych" - powiedział dyrektor ds. Statystyki i Monitorowania Rynku ZPL Marcin Nieplowicz.

Finansowanie transportu ciężkiego wzrosło w I półr. o 42,8% r/r przy wartości nowych umów na poziomie 8,89 mld zł. Finansowanie maszyn i urządzeń spadło o 10,9 % r/r, przy wartości nowych umów na poziomie 7,10 mld zł. Finansowanie nieruchomości spadło o 51,5% r/r, wartość umów plasuje się na poziomie 343 ml zł.

Według szacunków ekspertów ZPL wzrost rynku leasingu na koniec 2016 roku wyniesie 21,5% w skali roku i będzie zgodny z prognozowanym wzrostem inwestycji prywatnych i scenariuszem rozwoju gospodarki.

?Rozwój rynku w 2016 roku w zrównoważony sposób będzie bazował na segmencie pojazdów lekkich (za sprawą przyspieszenia dynamiki rejestracji nowych pojazdów lekkich do 17,4%, korzystnych przepisów fiskalnych, mocnego popytu krajowego i dobrej koniunktury w handlu). Innym istotnym obszarem działalności firm leasingowych pozostanie segment transakcji odnoszących się do pojazdów ciężkich. Na rynek wpłyną: dalsza wymiana taboru na nowy z normą Euro 6, strefa euro i wzrost eksportu oraz niskie ceny paliw i ograniczony wpływ działań protekcjonistycznych w Niemczech i Francji na wielkość świadczonych usług transportowych. Innym czynnikiem wzrostu będzie finansowanie maszyn w leasingu (ze względu na wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych w polskich firmach i stabilną polską gospodarkę)" - podkreślił Nieplowicz.

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) to organizacja reprezentująca polski sektor przedsiębiorstw leasingowych, która zrzesza 29 firm leasingowych oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. ZPL jest członkiem Leaseurope - organizacji zrzeszającej 45 związków z 33 krajów Europy.

(ISBnews)

d117tc3

Podziel się opinią

Share
d117tc3
d117tc3