Trwa ładowanie...
d1vpvr7

ZPP: Busometr wyniósł 43,84 pkt i wskazuje pogorszenie nastrojów MSP

Warszawa, 20.09.2016 (ISBnews) - Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP - wskaźnik pokazujący stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców oraz ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza - spadł o ponad 2 pkt do 43,84 pkt w II półroczu, jak podał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

Share
d1vpvr7

"Różnica pomiędzy wynikiem poprzedniego i aktualnego Indeksu Busometr to nieco ponad 2 punkty, co w kontekście badań naukowych ociera się o granicę błędu statystycznego. Nie ulega jednak wątpliwości, że rząd powinien podjąć działania, które sprawią, że wskaźnik będzie systematyczne rósł, ponieważ obecnie przedsiębiorcy nie patrzą zbyt optymistycznie w przyszłość" - powiedział prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, cytowany w komunikacie.

Najmniejsze obawy o sytuację gospodarczą w II półroczu 2016 roku deklarują przedsiębiorcy z sektora produkcyjnego (wskaźnik wyniósł 48,2 pkt). Zaniepokojenie pojawiło się w sektorze handlu i usług (wskaźnik wyniósł 42 pkt). Nastroje przedsiębiorców w obszarze "rynek pracy" kształtują się optymistycznie na poziomie 54,51 pkt. Podniesienie wynagrodzeń pracowników w swojej firmie zadeklarowało 28% respondentów i tyle samo (28%) planuje zwiększenie zatrudnienia. Zdaniem 20% przedsiębiorców, w ciągu najbliższych miesięcy, koniunktura ulegnie poprawie, blisko połowa jednak spodziewa się jej pogorszenia (49%).

Wartość komponentu "inwestycje" wyniosła 46,22 pkt. Około połowa repondentów (49%) zadeklarowała plany inwestycyjne, 51% nie planuje działań w tym zakresie. Gotowość do inwestowania można zaobserwować na północy Polski (wskaźnik wynosi 53 pkt). W innych częściach kraju komponent "inwestycje" nie przekracza wartości granicznej 50 pkt.

d1vpvr7

Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 - ich optymizm.
ZPP oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr ZPP jest publikowany co pół roku.

(ISBnews)

d1vpvr7

Podziel się opinią

Share
d1vpvr7
d1vpvr7