Trwa ładowanie...
d4jaxt9
d4jaxt9

Żubry w Mucznem odwiedziło prawie ćwierć miliona turystów

Istniejąca od trzech lat zagroda aklimatyzacyjna żubrów w Mucznem w Bieszczadach cieszy się coraz większym zainteresowaniem; odwiedziło ją prawie ćwierć miliona osób. Część sprowadzonych do niej z innych krajów żubrów dołączyło już do miejscowych stad.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4jaxt9

"Ćwierćmilionowy turysta, który najprawdopodobniej pojawi się w zagrodzie w najbliższych dniach zostanie uhonorowany symboliczną nagrodą. Otrzyma pluszowego żubra" - powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Zaznaczył, że "istniejąca od wiosny 2012 roku zagroda aklimatyzacyjna jest bardzo popularna". "Prowadzący wycieczki traktują ją jako ciekawy i stały element objazdu po Bieszczadach" - dodał.

W zagrodzie w Mucznem żubry można zobaczyć z niewielkiej odległości. Obecnie przebywa tam 11 osobników, które sprowadzono w Bieszczady z Francji, Niemiec i Szwajcarii oraz krajów skandynawskich.

d4jaxt9

Po okresie aklimatyzacji systematycznie dołączają do bieszczadzkich stad żyjących na wolności. Są możliwie daleko spokrewnione z miejscowymi żubrami. "Po wypuszczeniu na wolność ich zadaniem jest poprawienie stanu zdrowotnego naszych stad. Dają początek nowemu pokoleniu żubrów bieszczadzkich" - podkreślił rzecznik RDLP.

Do żyjących w Bieszczadach stad po aklimatyzacji dołączyło już sześć żubrów; do Polski przybyły one ze Szwajcarii i Francji. W zagrodzie wychowuje się też pięć młodych żubrów, które na świat przyszły już w Mucznem.

Zagroda w Mucznem zajmuje dziewięć hektarów. Przez jej środek przepływa strumyk, zaś stok, na którym stado ma paśnik, porośnięty jest wiekowymi jodłami. Drzewa są zabezpieczone siatką, by żubry nie odzierały ich z kory.

"Odwiedzający zagrodę mogą skorzystać także z czterech ścieżek przyrodniczych. Zwiedzanie zagrody jest bezpłatne" - zaznaczył Marszałek.

d4jaxt9

Według szacunków krośnieńskiej RDLP, w Bieszczadach na wolności żyje ok. 340 żubrów. Po przeszło dwóch stuleciach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r.

Należące do rasy białowiesko-kaukaskiej osobniki są potomkami żubrów z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych oraz zwierzyńcach prywatnych. Zwierzęta tej rasy żyją tylko w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce mieszkają żubry czystej linii białowieskiej.

W Bieszczadach stoją dwa pomniki poświęcone żubrom. W Pszczelinach obelisk z tablicą przypomina pojawienie się pierwszych osobników w 1963 r. Z kolei głaz w Woli Michowej upamiętnia kolejne stado, które dotarło tam w 1976 r.

d4jaxt9

Podziel się opinią

Share
d4jaxt9
d4jaxt9