ZUS czeka na ten dokument do końca marca. Ważny termin dla pracodawców
Zgłoszenie lub korektę danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze trzeba przekazać do ZUS do 31 marca 2022 roku. To obowiązek dla tych firm, które zatrudniają takich pracowników i muszą płacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.
14.03.2022 18:44
Zostały dwa tygodnie, aby złożyć formularz ZUS ZSWA. Trzeba to zrobić do końca marca. Zgłoszenie są zobowiązani przekazać płatnicy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz opłacania za tych pracowników składek na Fundusz Emerytur Pomostowych - tłumaczy ZUS.
ZUS ZSWA - jak złożyć formularz
W zgłoszeniu należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek osób, które wykonują pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których była wykonywana. Trzeba również wskazać kod tytułu ubezpieczenia, z którym ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń i wymiar czasy pracy - wyjaśnia portal rynekzdrowia.pl.
Jak tłumaczy cytowana przez serwis Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, jeśli pracownik, za którego była opłacana składka na FEP, złoży wniosek o emeryturę pomostową, zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Nie można więc w tym przypadku czekać z tym do końca marca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kowalska-Matis instruuje też, że w przypadku upadłości albo likwidacji płatnika, taki dokument należy przekazać najpóźniej w dniu złożenia formularza ZUS ZWPA, czyli w momencie zgłoszenia wyrejestrowania płatnika składek.
Formularz ZUS ZSWA służy też do korekty złożonych wcześniej danych.
Marzec i kwiecień - ważne terminy dla emerytów
Marzec to też ważny miesiąc dla wszystkich emerytów. To właśnie teraz trwają wypłaty zwaloryzowanych emerytur. W tym roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 7 proc. Jednak nawet 7-procentowa waloryzacja może nie wystarczyć, by zniwelować skutki tegorocznej drożyzny. Inflacja wyniosła w styczniu aż 9,2 proc.
Inflacja w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem w 2022 r. ukształtuje się w przedziale 9,3-12,2 proc., w 2023 r. w przedziale 7,0-11,0 proc., a w 2024 r. w przedziale 2,8-5,7 proc. - wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, która uwzględnia dane i informacje opublikowane do 7 marca 2021 r. We wtorek 8 marca RPP, by walczyć z drożyzną, po raz kolejny podniosła stopy procentowe.
W kwietniu z kolei ruszy wypłata trzynastych emerytur. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z emeryturą lub rentą. Trzynastka "na rękę" wyniesie 1217,98 zł.