Trwa ładowanie...
d2pw9cl

ZUS czeka na zaświadczenia. Renta rodzinna może przepaść

Do końca października studenci pobierający rentę rodzinną muszą przynieść do ZUS zaświadczenie o kontynuacji nauki. W przeciwnym razie renta rodzinna przepadnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ZUS czeka na zaświadczenia o studiowaniu
ZUS czeka na zaświadczenia o studiowaniu (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
d2pw9cl

– Do 16 lat ZUS wypłaca rentę bez pytania o to czy się dziecko uczy czy nie, ale później, co roku trzeba przynosić do nas zaświadczenie o tym, ze nadal się uczymy – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku dla serwisu prawo.pl.

Pismo poświadczające, że pobierający rentę rodzinną jest studentem ważne jest tylko rok. Jeśli student przyniesie dokumenty do ZUS do końca października, urząd wypłaci mu rentę w terminie.

ZUS czeka na zaświadczenie. Renta rodzinna może przepaść

d2pw9cl

Kontynuacja nauki musi być potwierdzona pismem z uczelni. Jeśli w pierwszym zaświadczeniu uczelnia wskaże całkowity okres nauki np. 2 lub 3-letni, ZUS kontroluje, czy wnioskodawca rzeczywiście kontynuuje studia. Wówczas świadczenie jest wypłacane bez konieczności informowania urzędu o nauce każdego roku.

Jeśli zaświadczenie jest wystawione tylko na dany rok – wtedy, co roku do końca października trzeba przynieść nowe zaświadczenie i ponownie złożyć wniosek o wypłatę renty rodzinnej – pisze prawo.pl.

Studenci muszą poinformować ZUS także o zakończeniu nauki. Jeśli tego nie zrobią, będą musieli zwrócić otrzymane świadczenie wraz z odsetkami.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 25 lat. Jeśli dziecko jest studentem i skończyło już 25 lat, to prawo do otrzymywania renty trwa do ukończenia tego konkretnego roku studiów.

d2pw9cl

Jeśli rodzic w chwili śmierci miał ustalone prawo do pobierania emerytury albo renty związanej z niezdolnością do pracy, to dzieci mogą pobierać rentę rodzinną. Takie świadczenie przysługuje również w sytuacji, gdy zmarły rodzic korzystał z zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2pw9cl

d2pw9cl
d2pw9cl