ZUS nie dyskryminuje osób niepełnosprawnych

899 osób niepełnosprawnych zatrudniał w 2006 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, ZUS należy do największych pracodawców dla niepełnoprawnych w Polsce - czytamy w komunikacie ZUS.

21.02.2007 10:40

_ Ani w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani w oddziałach ZUS nie zdarzyło się, aby jakakolwiek osoba nie została zatrudniona ze względu na swoją niepełnosprawność _ – wyjaśnia Aleksandra Wiktorow, prezes ZUS.

Jak wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik prsowy ZUS, zasady rekrutacji do pracy w ZUS określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 74a-74g). Nabór odbywa się na podstawie otwartych i konkurencyjnych konkursów, w których wybierane są osoby w najpełniejszy sposób spełniające określone wymagania dla danego stanowiska. Pod uwagę brane są wyłącznie kompetencje kandydatów – sprawność fizyczna nie ma znaczenia. _ Obecnie w Zakładzie zatrudnionych jest około 900 osób niepełnosprawnych oraz 390 osób z ustalonym prawem do renty. Osoby niepełnosprawne zajmują różne miejsca w hierarchii służbowej ZUS, włącznie ze stanowiskami dyrektorskimi _ – dodaje Aleksandra Wiktorow.

"Obowiązujące przepisy ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie zawierają żadnych obowiązujących limitów zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Określony wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych (dla ZUS 4 proc.) ma charakter motywacyjny i nie można mówić o nakładaniu kar za nieprzekroczenie tego wskaźnika – składkę do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpłacają wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje zatrudniające powyżej 25 osób" - czytamy w komunikacie ZUS.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)