ZUS: pieniądze po zmarłym dostanie rodzina. Potrzebny jest wniosek

Środki zapisane na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m.in. śmierci ubezpieczonego. Tak, jak ma to miejsce w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w OFE - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Środki zgromadzone w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego
Środki zgromadzone w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Piotr Malczyk
oprac. KKG

Jeśli ktoś posiada subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję.

Nie wskażesz osoby, środki trafią do masy spadkowej

Zakład informuje ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

- Warto z tego skorzystać. Brak takiego wskazania oznacza, że środki zapisane na subkoncie wchodzą do masy spadkowej - zauważył Żebrowski.

- W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej o możliwości złożenia wniosku o wypłatę, pomimo faktu, iż przepisy ustawy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku - wskazała Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS.

ZUS podkreśla, że podział środków na subkoncie będzie dokonywany w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku, osoby uprawnionej do tych środków.

Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku - wchodzą w skład spadku.

ZUS przypomina, że nie trzeba korzystać z pośredników (firm), aby uzyskać wypłatę z subkonta w ZUS. Wystarczy przyjść do ZUS i złożyć odpowiedni wniosek. Odpowiednie formularze są dostępne na stronie ZUS.

W pierwszej kolejności wniosek do OFE

Jeśli ubezpieczony posiada subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, proces podziału środków rozpoczyna się w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi złożyć stosowny wniosek do swojego OFE, aby otrzymać należne środki.

OFE ma obowiązek zawiadomić ZUS zarówno o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci osoby, dla której Zakład prowadzi subkonto, jak i o ich udziale w tych środkach, w terminie 14 dni od dnia dokonania podziału.

Zatem podział środków na subkoncie jest konsekwencją podziału składek zgromadzonych w OFE. Po tym, jak do Zakładu wpłynie stosowne zawiadomienie z funduszu emerytalnego, Zakład ma trzy miesiące na dokonanie podziału i wypłaty środków zapisanych na subkoncie.

Źródło artykułu:PAP
zusofesubkonto w zus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (144)