Trwa ładowanie...

ZUS wypłaca pieniądze po zmarłym. Jak odzyskać nawet 29 tys. zł?

ZUS informuje, że środki zgromadzone na subkontach są dziedziczone. Oznacza to, że po śmierci członka Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), pieniądze zgromadzone na jego subkoncie mogą trafić do spadkobierców. Jak je dostać? Wyjaśniamy.

Jak otrzymać pieniądze po zmarłym od ZUS?Jak otrzymać pieniądze po zmarłym od ZUS?Źródło: Adobe Stock
d1utofu
d1utofu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy, że po zgonie członka OFE, środki na jego subkoncie są przekazywane spadkobiercom. Mogą oni ubiegać się o te fundusze w dowolnym czasie, poprzez złożenie stosownego wniosku.

ZUS informuje, że na subkontach zmarłych, będących członkami OFE, średnia zgromadzona kwota to 29 tys. zł. Prawo do tych środków przysługuje osobom wskazanym przez zmarłego członka OFE oraz tym osobom urodzonym po 1968 roku, które nie dołączyły do funduszu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Gdy zmarły nie określił spadkobierców, środki zgromadzone na subkoncie wchodzą w skład masy spadkowej - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS we Wrocławiu.

d1utofu

Czym jest subkonto ZUS?

Subkonto to rodzaj specjalnego konta, które posiadają wszyscy ubezpieczeni należący do OFE oraz osoby urodzone po 1968 roku. Na to konto jest przelewana część składek na ubezpieczenie emerytalne - informuje ZUS na swojej stronie. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że te środki są dziedziczne, a aby je otrzymać, wystarczy złożyć wniosek.

W kwestii dziedziczenia środków z subkonta ZUS, istnieją trzy możliwe scenariusze. Jeśli członek OFE nie osiągnął wieku emerytalnego, należy złożyć wniosek do OFE o wypłatę zgromadzonych środków. W takim przypadku fundusz musi poinformować ZUS, który ma trzy miesiące na wypłatę pieniędzy.

Jeżeli zmarły osiągnął wiek emerytalny, środki są już zapisane na jego subkoncie ZUS. Podobnie, jeśli zmarły nie był członkiem OFE, wystarczy złożyć stosowny formularz dostępny na stronie ZUS. Jeśli ubezpieczony nie wyznaczył spadkobierców, zgromadzone środki wchodzą w skład masy spadkowej.

d1utofu

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że zgromadzone na subkontach ZUS środki nie przepadają

Z danych serwisu prawo.pl wynika, że w ubiegłym roku ZUS rozpatrzył łącznie 97 tysięcy wniosków o wypłatę środków z subkont i wypłacił w ten sposób łącznie 796,5 mln zł. To o 56 mln zł więcej niż rok wcześniej i około 300 mln zł więcej niż w 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1utofu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1utofu