ZUS wypłaci nawet 300 tysięcy złotych. Rusza kolejna edycja konkursu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystartował z nową edycją konkursu, w ramach którego przedsiębiorcy mogą dostać od 10 tys. do 300 tys. złotych dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa pracy w swoim zakładzie. W sumie ZUS ma w tym roku budżetowym 90 mln złotych do rozdysponowania na ten cel. Wnioski można składać do 8 lipca.
- Pracodawca może zdobyć dofinansowanie na przykład na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości. Lista możliwości jest długa. Szczegóły konkursu, regulamin i wzory niezbędnych dokumentów są na stronie internetowej prewencja.zus.pl – tłumaczył w poniedziałek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Można dostać do 300 tysięcy złotych
Jak dodał, dofinansowanie może pokryć do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść od 10 tys. do 300 tys. złotych na jednego pracodawcę. - Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 90 mln złotych. To o 15 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji konkursu – podsumował Żebrowski.
W konkursie mogą wziąć udział aktywni przedsiębiorcy, którzy nie mają zaległości w opłacaniu składek i podatków i którzy nie korzystali z dofinansowania ZUS w ostatnich trzech latach. Nie mogą też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Grozi nam stagflacja. "Będzie trudniej o podwyżki"
Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. W poprzedniej edycji konkursu z dofinansowania ZUS skorzystało około tysiąca pracodawców w Polsce. Pieniądze, które Zakład wypłaci firmom, pochodzą z części funduszu wypadkowego przeznaczonej na działania zapobiegające wypadkom.
ZUS uspokaja w sprawie wypłat
ZUS zapewnia, że wykonuje wszystkie swoje zadania bez zakłóceń. Zarówno realizacja konkursu o dofinansowanie BHP, jak i wypłaty wszystkich świadczeń dla klientów są zabezpieczone.
"W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o rzekomym proteście rozpowszechniane przez jeden z najmniejszych związków zawodowych, ale jakiekolwiek akcje protestacyjne na tym etapie negocjacji ze związkami byłyby niezgodne z prawem" - przekonuje Zakład, odnosząc się do zapowiedzi Zarządu Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegły wtorek poinformował on o podjęciu decyzji w sprawie rozpoczęcia strajku generalnego 27 czerwca bieżącego roku. Strajk ma być bezterminowy i objąć cały kraj.
Związek przekazał, że bezpośrednią przyczyną decyzji o akcji strajkowej było zwolnienie dyscyplinarne liderki Związkowej Alternatywy w ZUS i zarazem głównej negocjatorki w sporze zbiorowym, Ilony Garczyńskiej. Jednocześnie związek podtrzymuje wszystkie wcześniejsze postulaty płacowe. Domaga się też dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej.