ZUS wypłaca międzynarodowe trzynastki. Oto komu przysługują
Opolski ZUS do soboty wypłacił pierwsze w tym roku trzynastki dla emerytów i rencistów, którzy opłacali składki zarówno w Polsce, jak i Niemczech. Jak informuje Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, międzynarodowe świadczenia trafiły do kilkudziesięciu tys. osób.
06.04.2024 | aktual.: 06.04.2024 12:34
Wypłata tegorocznych trzynastych emerytur przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Opolu została podzielona na kilka etapów. Jak poinformował rzecznik regionalny ZUS w Opolu, Sebastian Szczurek, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, pierwszy termin wypłat przypadał na 1 kwietnia. Wówczas to opolski ZUS wypłacił 20 tysięcy świadczeń emerytalnych i rentowych osobom, które pobierają wyłącznie polskie emerytury.
Nie tylko polskie trzynastki
Kolejnym terminem wypłat jest data 6 kwietnia. W tym dniu, oprócz polskich emerytur, wypłacone zostały także świadczenia międzynarodowe. Oznacza to, że beneficjentami były osoby, które opłacały składki emerytalne zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
W terminie przypadającym na 6 kwietnia wypłaciliśmy 27 433 świadczeń międzynarodowych o wartości 48,8 mln złotych. W tym samym terminie trzynaste emerytury i renty o łącznej wartości 33 mln złotych otrzymało z naszego oddziału także 18 564 uprawnionych, opłacających składki tylko w polskim systemie ubezpieczeń - powiedział Sebastian Szczurek.
Zgodnie z szacunkami opolskiego oddziału ZUS, w tym roku dodatkową, tzw. trzynastą emeryturę, otrzyma około 270 tys. osób z tego regionu. Wśród nich nieco ponad 60 tysięcy stanowią osoby korzystające ze świadczeń międzynarodowych. Co istotne, o to specjalne świadczenie nie trzeba składać wniosków, ponieważ ZUS przyznaje i wypłaca je automatycznie.
Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które mają prawo do wypłaty emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej – w tym renty rodzinnej po inwalidzie wojennym lub wojskowym oraz rent rodzinnych wypadkowych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
Trzynaste emerytury będą wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty. Jeśli termin wypłaty świadczenia wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, środki trafiły do emeryta czy rencisty i to bez względu na to, czy pobiera on świadczenie na konto, czy przekazem pocztowym.
W przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko), przysługuje jedno świadczenie pieniężne i jest ono podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.
Podobnie wygląda sytuacja przy zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową). Osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna "trzynastka". Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę "dodatkową emeryturę" wypłaci ZUS.