Trwa ładowanie...

ZUS wyśle listy do 20 mln Polaków. Poda w nich wysokość przyszłej emerytury

Informacje w liście od ZUS-u to oczywiście nie tyko symulacje wysokości przyszłej emerytury. To także szereg informacji dotyczących naszego konta emerytalnego.

ZUS wyśle listy do 20 mln Polaków. Poda w nich wysokość przyszłej emerytury
d2r46tz
d2r46tz

Jaką emeryturę dostaniemy, jeśli w tym momencie przestaniemy pracować, a jaką, jeśli będziemy pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego - te i wiele innych informacji przekaże nam ZUS w liście, który niebawem wyśle do ok. 20 milionów Polaków. "Przeczytaj, zanim odłożysz ten list - to ważne dla Twojej przyszłości " - tak Zakład zachęca do zapoznania się z treścią pisma.

W liście pod urzędowo brzmiącym tytułem "Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS według stanu na 31 grudnia 2016 r." zakład nie tylko szczegółowo poinformuje nas, ile pieniędzy odłożyliśmy na naszym koncie emerytalnym, ale także przedstawi symulacje dotyczące przyszłych emerytur.

To właśnie symulacje wysokości emerytury powinny okazać się dla adresatów listów najciekawsze, głównie ze względu na wchodzące w życie już w październiku obniżenie wieku emerytalnego. Wcześniej i dłużej wypłacana emerytura to krócej płacone składki, a w efekcie - znacznie niższa wysokość świadczenia. ##Jaką emeryturę dostaniemy? Dwa przypadki ZUS przedstawi dwie symulacje. W pierwszej wysokość emerytury zostanie obliczona przy założeniu, że dzisiaj rzucamy pracę i nie pracujemy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, który będzie wynosił 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Dla większości Polaków, szczególnie młodszych, wysokość emerytury będzie zatrważająco niska, wynosząca często kilkaset złotych. Aby zachęcić ich do dalszej pracy i opłacania składek, ZUS poda też wysokość emerytury w chwili przejścia

d2r46tz

Nieco zaskakujące jest to, że zakład nie przedstawi trzeciej symulacji - zakładającej, że po osiągnięciu wieku emerytalnego nie zdecydujemy się od razu przejść na emeryturę, tylko popracujemy kilka lat dłużej. W takim przypadku emerytura będzie znacznie wyższa. Nie tylko uzbieramy więcej składek, ale także nasz kapitał będzie dzielony na mniejszą liczbę lat (ZUS zawsze przyjmuje statystyczną przewidywana długość życia). ##Gwarantowane 1000 zł nie dla każdego Warto zaznaczyć, że może się tak zdarzyć, że z obliczeń wpłaconych składek wyjdzie nam niewielka emerytura, np. poniżej 500 zł, ale i tak będziemy dostawać co miesiąc 1000 zł brutto. Jak to możliwe? Taka niespodzianka jest możliwa w sytuacji, gdy spełniamy wymogi uzyskania emerytury minimalnej.

Emeryturę minimalną mogą otrzymać te osoby, które wprawdzie zgromadziły niewielki kapitał na koncie emerytalnym, ale mają długi staż. W przypadku kobiet jest to przynajmniej 20 lat, a w przypadku mężczyzn - 25 lat.

Nie chodzi jednak o jakąkolwiek pracę, na przykład na podstawie umowy o dzieło, ale o taką od której płacone były składki na ubezpieczenie społeczne. Dla ZUS-u liczą się okresy składkowe. Jedyny okres nieskładkowy, jaki może zaliczyć się do takiego stażu do studia, ale nie może być dłuższy niż jedna trzecia okresu składkowego.

Informacje w liście od ZUS-u to oczywiście nie tyko symulacje wysokości przyszłej emerytury. To także szereg informacji dotyczących naszego konta emerytalnego. ##Kapitał początkowy Dla osób, które pracowały przed 1999 rokiem zostanie przedstawiony zwaloryzowany kapitał początkowy. Co to takiego? Przed reformą emerytalną z 1999 roku nie istniały indywidualne konta emerytalne, dlatego ZUS nie może policzyć sumy wpłaconych przez daną osobę składek, tylko przyjmuje określoną wartość w oparciu o udokumentowany staż pracy.

d2r46tz

Zasady wyliczania kapitału początkowego są dla przyszłych emerytów bardzo korzystne, dlatego w interesie każdej osoby pracującej przed 1999 rokiem jest przedstawienie ZUS-owi możliwie pełnej historii swojego zatrudnienia. Dwa miliony Polaków jeszcze tego jednak nie zrobiły. ZUS w liście przypomni o tym, w jaki sposób należy złożyć wniosek o obliczenie kapitału początkowego. ##Suma składek Kolejne informacje w liście będą dotyczyły odłożonych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie społeczne, które były wpłacane w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2016 roku.

Następna informacja będzie dotyczyła wysokości składek, jakie odprowadzał za nas pracodawca, albo sami płaciliśmy jako przedsiębiorcy. W przypadku lat 2015 i 2016 ZUS przedstawi je szczegółowo z rozbiciem na poszczególne miesiące. ##Ile pieniędzy jest na subkoncie Osobom, które mają subkonto w ZUS-ie, zostanie przedstawiona zgromadzona na nim suma składek - zwaloryzowana i ewentualnie pomniejszona o odsetki za zwłokę.

Subkonto, które służy do wpłat środków w ramach II filaru, zostało założone przez ZUS wszystkim płatnikom, którzy są urodzeni po 1968 r. Osoby, które urodziły się przed 1969 rokiem, mają subkonto w ZUS-ie tylko wtedy, gdy należą do OFE.

d2r46tz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r46tz