Trwa ładowanie...
d1fax54
d1fax54

Zwały węgla Kompanii Węglowej to 5,9 mln ton, ale od sierpnia będą zmniejszane

Warszawa, 31.07.2014 (ISBnews) - Zwały węgla wydobytego przez Kompanię Węglową (KW) rosły od roku i obecnie sięgają 5,9 mln ton, ale od sierpnia powinny zacząć maleć. KW liczy, że od tego miesiąca sprzedaż będzie wyższa od produkcji, poinformował wiceprezes ds. sprzedaży ?i marketingu Kompanii Michał Sobel.
Share
d1fax54

"Mniej więcej od roku zwały w Kompanii Węglowej stale rosły. Obecnie zalega tam już 5,9 mln ton węgla. Porozumienie z bankami umożliwiło nam podjęcie działań w celu sprzedaży tego węgla. Nie chodzi o natychmiastową wyprzedaż zapasów, ale o przemyślaną strategię handlową, która poprawi płynność finansową spółki. Dziś mogę zapowiedzieć, że sierpień będzie pierwszym miesiącem, w którym sprzedaż będzie wyższa od produkcji. Tym samym zmniejszymy zwały o ponad 300 tys. ton, czyli o około 5%. Mam nadzieję, że będzie to już trwały trend" - powiedział Sobel w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Podkreślił, że KW skupia się przede wszystkim na rynku krajowym, bo tu jest w stanie uzyskać optymalne warunki sprzedaży.

"Od sierpnia niemal do zera ograniczymy eksport drogą morską. Rezygnujemy z tego sposobu jako najmniej opłacalnego. Poza Polską koncentrujemy się na kontraktach w krajach położonych bliżej nas, takich jak Słowacja, Czechy, Austria, Węgry, południowe Niemcy" - poinformował wiceprezes.

d1fax54

Sobel zwrócił też uwagę, że znaczna część analityków przewiduje stabilizację cen węgla energetycznego w 2015 r.

"Różnimy się z nimi w ocenie perspektyw rynkowych, ale przyznaję, że dalsza stabilizacja cen oznaczałaby pogorszenie sytuacji finansowej spółki. Dlatego tak walczymy o wyższe ceny i większą sprzedaż węgla we wszystkich segmentach. Jeśli zrealizujemy te cele, to przy wdrożeniu programu naprawczego być może będziemy w stanie wyjść na prostą" - skonkludował wiceprezes.

Na początku lipca Kompania Węglowa podpisała wstępne porozumienie z gwarantami programu obligacji w sprawie wykonywania zobowiązań spółki, rolowania obligacji oraz emisji obligacji nowej serii, związanej z planowaną przez Kompanię restrukturyzacją zadłużenia finansowego. Prezes Mirosław Taras podkreślał wówczas, że dzięki temu Kompania oddaliła ryzyko upadłości.

Kompania Węglowa to największa firma górnicza w Europie, grupująca 15 kopalń i 5 zakładów.

(ISBnews)

d1fax54

Podziel się opinią

Share
d1fax54
d1fax54