Trwa ładowanie...
związki

Związek pracodawców górnictwa: wstrzymać się od oskarżeń

O powstrzymanie się od nieodpowiedzialnych komentarzy i oskarżeń do czasu
wyjaśnienia przyczyn katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk" zaapelował w poniedziałek Związek
Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.

Share
Związek pracodawców górnictwa: wstrzymać się od oskarżeń
d2g3g55

O powstrzymanie się od nieodpowiedzialnych komentarzy i oskarżeń do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk" zaapelował Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego (ZPGWK).

W obliczu tragedii należy zachować powagę wobec cierpienia bliskich oraz szacunek dla pracowników branży górniczej - podkreślają członkowie Związku.

d2g3g55

W przesłanym PAP oświadczeniu ZPGWK zauważa, że piątkowa katastrofa - w wyniku której śmierć poniosło 14 górników, a 40 nadal przebywa w szpitalach - była jedną z największych tragedii w polskim górnictwie.

"Wydarzenia te nie powinny być jednak areną wzajemnych oskarżeń i kreowania atmosfery podejrzeń i nienawiści. Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego apeluje o powstrzymanie się od nieodpowiedzialnych komentarzy bez wyjaśnienia przyczyn zdarzenia przez kompetentne instytucje do tego powołane" - napisano w oświadczeniu.

"W obliczu tragedii należy zachować powagę wobec cierpienia rodzin poszkodowanych górników oraz szacunek dla tych pracowników górnictwa, którzy mimo tak wielkich tragedii - każdego dnia podejmują pracę w śląskich kopalniach" - podkreślili autorzy pisma.

Związek dodaje, że ze szczególną uwagą oczekuje na rzetelne i obiektywne wyjaśnienie przyczyn przez kompetentne instytucje i organy państwowe - "tak, aby zminimalizować zagrożenia, z którymi mamy do czynienia w śląskich kopalniach".

d2g3g55

Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego opiniuje projekty ustaw i innych aktów prawnych dotyczących branży. Przedstawiciele Związku uczestniczą w pracach Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. W okresie transformacji górnictwa jego przedstawiciele nieraz brali też udział w negocjacjach ze stroną związkową.

Związek organizuje też zrzeszonym w nim pracownikom m.in. szkolenia i konferencje, zapewnia doradztwo prawne, ekonomiczne i organizacyjne. ZPGWK jest członkiem Konfederacji Pracodawców Polskich i Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego - Euracoal.

d2g3g55

Podziel się opinią

Share
d2g3g55
d2g3g55