Związki PKN Orlen zapowiadają spór ws. sprzedaży spółek transportowych
Spór zbiorowy w należących do PKN Orlen spółkach Orlen Transport i Orlen KolTrans zapowiadają związki zawodowe płockiego koncernu, w tym trzy największe z działających tam organizacji. Związkowcy są przeciwni planom sprzedaży obu podmiotów.
25.11.2015 18:15
PKN Orlen ogłosił tydzień temu zamiar sprzedaży Orlen Transport za ok. 85 mln zł spółce Trans Polonia, a Orlen KolTrans spółce PKP Cargo za ponad 250 mln zł - finalizacja transakcji w obu przypadkach wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obie spółki z grupy płockiego koncernu specjalizują się w transporcie jego produktów, w tym rafineryjnych i petrochemicznych: Orlen Transport prowadzi spedycję samochodową, a Orlen KolTrans - spedycję kolejową.
Po ujawnieniu przez PKN Orlen zamiaru sprzedaży spółek transportowych, planom tym sprzeciwiły się najliczniejsze tam związki zawodowe: pracowników ruchu ciągłego, NSZZ "Solidarność" i związek branżowy. Związkowcy wysłali pismo do ministra Skarbu Państwa z prośbą o interwencję. W ich ocenie, sprzedaż spółek transportowych, poza szkodliwymi skutkami społecznymi, może zagrażać bezpieczeństwu zakładu produkcyjnego płockiego koncernu.
W środę odbyło się spotkanie przedstawicieli zarządów PKN Orlen, Orlen Transport i Orlen KolTrans ze związkami zawodowymi, które podtrzymały sprzeciw wobec sprzedaży spółek transportowych i ponownie podniosły postulat negocjacji w sprawie gwarancji pracowniczych na wypadek, gdyby do sprzedaży obu podmiotów jednak doszło.
"Związki są przeciwne sprzedaży obu spółek. Jest nas więcej, bo doszły kolejne organizacje związkowe. Od jutra formalnie jesteśmy już w sporach zbiorowych w Orlen Transport i Orlen KolTrans" - powiedział w środę PAP Bogusław Pietrzak, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen. W ten sposób odniósł się on do wcześniejszej informacji o utworzeniu Wspólnej Reprezentacji Związkowej do prowadzenia negocjacji w sprawie pakietu gwarancji dla pracowników obu spółek transportowych i możliwości wszczęcia sporu zbiorowego w przypadku braku porozumienia do 25 listopada.
W przypadku Orlen KolTrans związkowcy domagają się m.in. o wprowadzenie do zakładowych przepisów pięcioletniej gwarancji zatrudnienia oraz utrzymania dotychczasowych warunków pracy i płacy dla pracowników spółki po jej nabyciu przez PKP Cargo, a także o utrzymanie przez co najmniej pięć lat działalności socjalnej na rzecz pracowników i prawa do korzystania przez nich z pakietu świadczeń opieki medycznej.
Odpowiadając na pytania PAP, dotyczące stanowiska związków w sprawie sprzedaży Orlen Transport i Orlen KolTrans, PKN Orlen poinformował w środę, że "jeszcze w tym miesiącu będą prowadzone w tej sprawie rozmowy z partnerem społecznym". "Do czasu ich zakończenia spółka nie będzie szczegółowo informowała o trwającym procesie" - zaznaczyło biuro prasowe płockiego koncernu.
Uzasadniając plan sprzedaży spółek transportowych, PKN Orlen zwrócił uwagę, że "transport zarówno samochodowy, jak i kolejowy są usługami jakie można kupić na rynku po konkurencyjnych cenach od wielu dostawców". "Dlatego też z perspektywy producenta paliw i chemikaliów usługi te nie stanowią strategicznie istotnego ogniwa w łańcuchu wartości, ani też nie dają unikalnych przewag konkurencyjnych. Sprzedaż tych aktywów i przejęcie obsługi transportowej naszych produktów przez wyspecjalizowane firmy logistyczne zapewni spółce wysoką jakość obsługi bez konieczności angażowania czasu naszych menadżerów w jej bezpośredni nadzór" - podkreśliło biuro prasowe płockiego koncernu.
Według PKN Orlen, model zarządzanie transportem w oparciu o wynajętą, zewnętrzną flotę przewoźników "stosują inni operatorzy działający na konkurencyjnym rynku paliw w Polsce". "Istotny jest także fakt, iż poza umowami sprzedaży aktywów kolejowych PKP Cargo, w ramach transakcji podpisane zostaną również wieloletnie umowy na realizację przewozów produktów grupy Orlen i obsługę bocznic należących do koncernu. W przypadku zbycia aktywów transportu samochodowego, strony porozumiały się w sprawie współpracy dotyczącej długoterminowych umów z grupą Orlen" - zaznaczył płocki koncern.
Innego zdania są związki zawodowe PKN Orlen. W piśmie, które trzy największe organizacje w płockim koncernie przesłały w ubiegłym tygodniu do ministra Skarbu Państwa Dawida Jackiewicza, związkowcy podkreślili m.in., że "zachowanie bezpośredniej kontroli nad procesami logistycznymi powinno stanowić podstawową działalność okołoprodukcyjną". "Z tych powodów uważamy sprzedaż spółek Transport i KolTrans za szkodliwą i zagrażającą bezpieczeństwu zakładu produkcyjnego, stanowczo nie zgadzamy się z decyzjami o sprzedaży" - napisali związkowcy, zwracając się jednocześnie do ministra Jackiewicza o "jak najszybszą interwencję w tej sprawie, wstrzymującą proces sprzedaży". Do środy odpowiedź z resortu nie dotarła do związków.