Związki zawodowe otrzymały projekt porozumienia ws. połączenia PGG i KHW
Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews) - Związki zawodowe otrzymały w poniedziałek projekt porozumienia w sprawie połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) z Polską Grupą Górniczą (PGG), podała grupa.
28.02.2017 11:47
"W poniedziałek 27 lutego br., związkom zawodowym przekazano projekt porozumienia w sprawie połączenie KHW z PGG, który zakłada zastąpienie Holdingowego Układu Zbiorowego porozumieniami płacowymi obowiązującymi w PGG. W praktyce oznacza to podwyższenie pensji pracowników KHW do poziomu wynagrodzeń obowiązującego w Polskiej Grupie Górniczej. Jednocześnie po połączeniu nastąpi wyrównanie średniego miesięcznego wynagrodzenia górników we wszystkich kopalniach spółki do kwoty 6 225 zł" - czytamy w komunikacie.
22 lutego br. odbyły się konsultacje w sprawie średnich wynagrodzeń w KHW i PGG. Ze strony społecznej uczestniczyli w nich przedstawiciele WZZ Sierpień 80, NSZZ Solidarność 80, Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, Związku Zawodowego Pracowników ZPMW w Polsce oraz Związku Zawodowego "Kadra". Przedstawiciele pozostałych związków działających w KHW nie skorzystali z możliwości uczestnictwa w konsultacjach.
Zarząd PGG udzielił także odpowiedzi na pisma skierowane przez stronę społeczną PGG dotyczących m. in. wypłaty 14-pensji, udzielenie gwarancji zatrudnienia oraz gwarancji funkcjonowania kopalń.
"Zarządy PGG i KHW apelują do strony społecznej o jak najszybsze zawarcie porozumienia, które umożliwi wypłatę pracownikom KHW pozostałej części 14 pensji do 3 marca br. oraz restrukturyzacje kopalń KHW bez konieczności ogłaszania jego upadłości" - czytamy dalej.
W grudniu ub.r. Ministerstwo Energii poinformowało, że KHW i PGG powinny zostać połączone. Jak wskazywał ostatnio wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, połączenie PGG z KHW może wiązać się z przesunięciem w czasie spłaty zadłużenia KHW oraz ewentualną konwersją części zadłużenia na udziały.
Polska Grupa Górnicza to spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. Jej udziałowcami są uczestnicy koncentracji, Węglokoks oraz Towarzystwo Finansowe Silesia. PGG nie jest kontrolowana przez żadnego z akcjonariuszy.
Katowicki Holding Węglowy grupuje cztery kopalnie węgla kamiennego: KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Murcki-Staszic, KWK Wieczorek oraz KWK Wujek. Udziały w KWK Kazimierz-Juliusz zostały w listopadzie 2014 r. przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń
(ISBnews)